تهران: در دیدار وزرای خارجه ایران و سعودی تبادل سفرا مورد گفتگو قرار می‌گیرد

معاون وزیر خارجه ایران تاکید کرد که توافق ازسرگیری روابط میان تهران و ریاض می‌تواند همکاری میان دو کشور را افزایش داده و روند توسعه منطقه را تسریع کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

علی‌رضا عنایتی، معاون وزیر خارجه ایران گفت در دیدار پیش رو میان حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی و شاهزاده فیصل بن فرحان، همتای سعودی او درباره «تبادل سفرا» بحث و گفتگو خواهد شد.

عنایتی، چهارشنبه 24 اسفند در گفتگو با خبرگزاری «ایرنا» پیرامون مکان دیدار دو وزیر خارجه و احتمال حضور طرف ثالث اظهار داشت، «اینکه شخص یا طرف ثالثی در این دیدار دوجانبه حضور خواهد داشت یا خیر، بستگی به شرایط یا مکانی دارد که این گفت‌وگوها ممکن است در آنجا انجام شود. هنوز کشوری که قرار است در آن مذاکره کنیم به طور دقیق مشخص نیست.»

عنایتی تاکید کرد که توافق ازسرگیری روابط میان تهران و ریاض، می‌تواند همکاری میان دو کشور را افزایش داده و روند توسعه منطقه را تسریع کند.

معاون وزیر خارجه ایران به «برخی نتایج» و دستاوردهای رویکرد بهبود روابط با همسایگان اشاره کرد و افزود که سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی بر «توسعه اصل همسایگی و گسترش مناسبات با همسایگان» مبتنی است.

پادشاهی عربی سعودی و ایران، جمعه نوزدهم اسفند طی بیانیه مشترک با چین، درباره ازسرگیری روابط دیپلماتیک و گشایش مجدد سفارتخانه‌ها توافق کردند.

در این بیانیه آمده که دو طرف بر حاکمیت ملی کشورها و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر توافق کرده و خواستار اجرای توافقنامه امنیتی امضاشده میان دو کشور در سال 2001 شده‌اند.

خبرگزاری رسمی سعودی نیز گزارش داد که بیانیه سه جانبه مشترک میان سعودی، ایران و چین خواستار برقراری روابط و گشایش سفارتخانه‌ها طی دو ماه آینده شده است.

بنا به این گزارش، سعودی و ایران همچنین برای اجرای توافقنامه اقتصادی و تجاری مشترک که در سال 1998 میان دو کشور امضا شده بود، توافق کردند.

بیانیه مشترک سه کشور بر تلاش جهت تقویت «صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی» تاکید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم