تایید حکم اعدام حبیب فرج‌الله‌ چعب فعال اهوازی ربوده‌شده از ترکیه

دادسرای عمومی و انقلاب تهران پیشتر کیفرخواستی شامل 8 اتهام از جمله «طراحی و اجرای عملیات‌های بمب‌گذاری» را به حبیب اسیود ابلاغ کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

امیر هاشمی، مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور، اعلام کرد، حکم اعدام حبیب‌ فرج‌الله‌ چعب، معروف به حبیب اسیود، دبیرکل جنبش «النضال» از گروه‌های عرب اهوازی مخالف جمهوری اسلامی به اتهام «افساد فی‌الارض» تایید شده است.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، یکشنبه 21 اسفند، امیر هاشمی، گفت این حکم به‌دلیل مواردی مانند «سرکردگی گروه حرکة النضال» در دیوان عالی کشور تایید شده است.

دیوان عالی همچنین اعلام کرده است: «در لایحه فرجام خواهی وکیل، استدلالی که اساس دادنامه فرجام خواسته را مخدوش کند، ملاحظه نمی‌‎شود». بنا بر این نظر دیوان، حکم فوق، نهایی و قطعی خواهد بود.

دادسرای عمومی و انقلاب تهران پیشتر کیفرخواستی شامل 8 اتهام از جمله «طراحی و اجرای عملیات‌های بمب‌گذاری» را به حبیب اسیود ابلاغ کرده بود.

همزمان، سوئد تایید حکم اعدام حبیب فرج‌الله چعب، شهروند دوتابعیتی سوئدی-ایرانی و فعال سیاسی عرب اهوازی در دادگاه تجدیدنظر جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

فرج‌الله چعب، در اکتبر 2020 در سفری به استانبول و ساعاتی پس از ورود به ترکیه توسط یک باند قاچاق بین‌المللی به رهبری «ناجی شریف زیندشتی» ربوده و از طریق مرز زمینی به نهادهای اطلاعاتی ایران تحویل داده شد.

در همین رابطه، دادستانی استانبول علیه دوازده نفر از مظنونان پرونده ربودن اسیود در خاک ترکیه، که همگی با باند زیندشتی مرتبط بودند، ادعانامه صادر کرد.

دادستانی استانبول خواستار صدور محکومیت 8 تا 22 سال زندان برای عاملان و مجریان ربودن اسیود شده است.

گروه النضال با رد اتهامات وارده به رهبر خود، پیشتر کیفرخواست صادره علیه حبیب اسیود را غیر معتبر دانسته و تاکید کرده بود که اتهامات وارده علیه اسیود صحت ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم