ایران از نهایی‌شدن قرارداد خرید «سوخو-35» خود با روسیه خبر داد

همکاری و تبادل نظامی تهران و مسکو در پی تهاجم نظامی پوتین به اوکراین نگرانی‌های غربی از اقدامات بی‌ثبات کننده ایران در منطقه و جهان را تشدید کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نماینده رسمی ایران در سازمان ملل متحد، جمعه 19 اسفند از نهایی شدن قرارداد خرید جنگنده‌های «سوخو- 35» بین ایران و روسیه خبر داد.

«ایرنا»، خبرگزاری رسمی دولت ایران، با انتشار این خبر نوشت: «پس از اکتبر 2020 و پایان محدودیت‌های ایران برای خرید تسلیحات متعارف (قطعنامه 2231 سازمان ملل)، ایران قرارداد خرید آنها را نهایی کرد.»

نماینده ایران در سازمان ملل متحد در حالی این موضوع را علنی کرده که پیشتر روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» در گزارشی اعلام کرد که مقامات ایران در حال ارتقای نیروی هوایی خود هستند و پایگاه‌های هوایی ایران، از جمله پایگاه زیرزمینی که اخیرا نیروی هوایی ارتش از آن تحت نام «عقاب 44» رونمایی کرده برای استقبال از جت‌های جنگی ساخت روسیه آماده می‌شوند.

در پی انتشار این گزارش، جان کربی، سخنگوی کاخ سفید در امور امنیت ملی نیز، اواخر ماه گذشته میلادی در یک کنفرانس مجازی به خبرنگاران گفت که ایالات متحده «اطلاعات بیشتری» مبنی بر اینکه حمایت ایران از جنگ روسیه در اوکراین در حال افزایش است، به‌دست آورده است.

همزمان با اعلام خبر نهایی شدن قرارداد ایران با روسیه برای خرید جنگنده‌های سوخو، چهار منبع آمریکایی مطلع به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفتند، روسیه بخشی از تسلیحات و مهمات آمریکایی و مرتبط با کشورهای عضو ناتو را که در اوکراین به غنیمت گرفته به ایران فرستاده است.

به گزارش سی‌ان‌ان، دولت آمریکا بر این باور است که تهران درصدد تولید تسلیحات غنیمتی از طریق مهندسی معکوس است.

تحلیل‌گران می‌گویند همکاری نظامی و فنی دو جانبه میان روسیه و ایران که از زمان تحویل پهپادهای انفجاری ساخت ایران به روسیه، مورد توجه دولت‌های غربی قرار گرفته، نشانه گسترش روابط نظامی و تشکیل یک اتحاد است.

تاکنون کشورهای غربی، اسرائیل و به ویژه ایالات متحده بارها نسبت به این اتحاد ابراز نگرانی کرده و اعلام کرده‌اند که ایران دیگر تنها خطری برای منطقه خاورمیانه نیست، بلکه به تهدیدی علیه کل جهان تبدیل شده است.

ایران نیز در این‌رابطه از زبان فرماندهان سپاه پاسداران و هوافضای سپاه در ادامه تهدیدهای لفظی خود علیه کشورهای غربی و به‌ویژه آمریکا و اروپا از رونمایی موشک‌هایی با برد بیش از 2000 و امکان استفاده از آن علیه منافع آمریکا و اروپا خبر داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید