گروسی: جهان، شفاف‌سازی و دسترسی به تاسیسات اتمی را از ایران توقع دارد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار برطرف‌شدن شک‌ها و تردیدها در خصوص صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست مشترک مطبوعاتی با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که «درباره شفاف‌سازی و دسترسی به تاسیسات اتمی»، ایران باید توقعات جهانی را برآورده کند.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، شنبه 13 اسفند، مدیرکل آژانس گفت: «بخش دوم که مهم است مربوط به همکاری‌های فنی و علمی با ایران است. شب گذشته در این باره بحث کردم و قرار است رویدادی که سالها انجام می‌شده، وجهه بین‌المللی پیدا کند و این رویداد قرار است سال آینده برگزار شود و ما از برگزاری آن حمایت می‌کنیم.»

گروسی جمعه وارد تهران شد و در اولین دیدار با مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد که «باید شک‌ها و تردیدها را در خصوص صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران از بین ببریم.»

بر اساس آخرین گزارش محرمانه آژانس که خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه منتشر کرد، ذرات اورانیوم غنی‌شده تا 83.7 درصد در سایت اتمی زیرزمینی «فردو» شناسایی شده است.

اسلامی هم در نشست مشترک با رسانه‌ها گفت که «ایران برای پیشبرد اهداف توسعه‌ای خود مصمم است و امنیت ملی خود را با هیچ چیز عوض نخواهیم کرد.»

او‌ درباره هرگونه قطعنامه علیه ایران هشدار داد و تهدید کرد که «اگر قطعنامه‌ای صادر شود مراجع ذیربط تصمیم‌گیری خواهند کرد و ما طبق همان تصمیمات عمل خواهیم کرد.»

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، غنی‌سازی بالای 60 درصد را تکذیب کرد و گفت که در گزارش گروسی به «شناسایی ذره 84 درصد اشاره شده و نه غنی سازی 84 درصد.»

در همین رابطه، یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، ایالات متحده اقدام بعدی خود درباره افزایش شتاب برنامه هسته‌ای ایران را به پس از دیدار رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با مقامات جمهوری اسلامی موکول خواهد کرد.

این مقام آمریکایی به «العربیه» گفت، واشینگتن منتظر نتیجه سفر رافائل گروسی به تهران و گزارش آژانس درباره تعهدات ایران به پیمان «ان‌پی‌تی» است.

هیات‌های فنی و کارشناسی آژانس به سرپرستی ماسیمو آپارو، معاون پادمانی گروسی در یکی دو هفته اخیر در تهران حاضر بوده و در حال مذاکره پیرامون گزارش اخیر آژانس با مقامات جمهوری اسلامی هستند.

به گفته چند دیپلمات که در مذاکرات هسته‌ای وین نیز حضور داشتند، بریتانیا، فرانسه و آلمان پیشنهاد داده‌اند تا شورای حکام آژانس در نشست آینده خود اقدامات هسته‌ای ایران را محکوم کند.

از سویی، وزارت دفاع آمریکا هشدار داد که ایران فقط 12 روز با تکمیل سوخت لازم برای ساخت بمب اتمی فاصله دارد.

همزمان، مقامات اسرائیلی اعلام کرده‌اند که غنی‌سازی توسط جمهوری اسلامی در سطح ساخت سلاح یک خط قرمز است و تاکنون بارها نخست‌وزیر و وزرای خارجه و دفاع این کشور، از لزوم یک گزینه نظامی معتبر برای بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای، صحبت به میان آورده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم