کاخ سفید: ازسرگیری مذاکرات اتمی با ایران در دستورکار دولت بایدن نیست

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه‌شنبه گذشته در گزارشی از وجود ذرات اورانیوم غنی‌شده تا سطح 83.7 درصد در تاسیسات اتمی فردو خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت در حال حاضر مذاکرات اتمی با ایران در دستورکار دولت بایدن نیست.

کربی، جمعه 12 اسفند، در گفت‌وگوی اختصاصی با «العربیه» افزود که واشینگتن نمی‌تواند افزایش غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران تا سطح 84 درصد را تایید کند.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا تاکید کرد که «رژیم جمهوری اسلامی به سرکوب مردم ایران اقدام می‌کند و با ارسال سلاح به روسیه در کشتار مردم‌ اوکراین نقش دارد.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه‌شنبه گذشته در گزارشی از وجود ذرات اورانیوم غنی‌شده تا سطح 83.7 درصد در تاسیسات اتمی فردو خبر داد.

برای تولید بمب اتم به اورانیوم تا سطح غنای 90 درصد نیاز است که طبق گزارش آژانس، ایران بسیار به تولید این بمب نزدیک شده است.

با این حال آژانس اعلام کرده که نمی‌تواند تایید کند که این سطح از اورانیوم غنی‌شده حاصل برنامه‌ریزی جمهوری اسلامی بوده یا پیامد تراکم ذرات در سانتریفیوژها بوده است.

در همین رابطه روزنامه «وال استریت ژورنال» اعلام کرد در پی گزارش آژانس، بریتانیا، فرانسه و آلمان خواستار انتقاد و محکومیت شدید از تهران در نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شده‌اند.

از سویی، آژانس خبر داد که رافائل گروسی، مدیرکل این نهاد بین‌المللی قرار است امروز جمعه برای دیدار با مقامات ارشد جمهوری اسلامی به تهران سفر کند.

این سفر در حالی انجام می شود که مذاکرات اتمی برای احیای توافق هسته‌ای از تابستان گذشته متوقف شده و ایالات متحده هم تاکید کرده که در حال حاضر مذاکرات مذکور در دستورکار دولت بایدن قرار ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید