وزیر بهداشت ایران: نوعی سم خفیف موجب مسمومیت دانش‌آموزان شده است

مسمومیت سریالی دانش‌آموزان از 9 آذر در قم آغاز شد و تاکنون صدها دانش‌آموز در چندین شهر را راهی بیمارستان کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت ایران درباره مسمومیت دامنه‌دار دانش‌آموزان دختر در مدارس ایران گفت که نوعی «سم» خفیف باعث ایجاد مسمومیت دانش‌آموزان شده است.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، وزیر بهداشت ایران، سه‌شنبه 9 اسفند تصریح کرد: «این‌که این سم چطور تولید شده است و عامدانه بوده یا خیر در حیطه وظایف وزارت بهداشت نیست.»

مسمومیت سریالی دانش‌آموزان از 9 آذر در قم آغاز شد و تاکنون صدها دانش‌آموز در چندین شهر را راهی بیمارستان کرده است.

ویدیویی هم امروز سه‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که از مسمومیت دختران دانش‌آموز دبیرستان خیام در فاز 11 پردیس تهران خبر می‌دهد.

همزمان، احمد امیرآبادی، عضو مجلس ایران از قم، با استناد به اظهارات معاون وزیر بهداشت مبنی بر «عمدی» بودن مسمومیت دانش‌آموزان دختر گفت که «اگر این صحبت درست باشد باید مسئولان امنیتی و انتظامی این موضوع را پیگیری و با عاملان و مسببین آن برخورد کنند.»

پیشتر، یونس پناهی، معاون وزیر بهداشت، تایید کرده بود که دلیل مسمومیت «عمدی» دانش‌آموزان دختر، تمایل «افرادی» برای تعطیلی مدارس دخترانه بوده است.

عبدالعلی رحیمی‌مظفری، دیگر عضو مجلس ایران از شهرستان سروستان نیز با اشاره به این اتفاق در جلسه علنی امروز مجلس اظهار داشت که «حداقل 10 تا 15 شهر» درگیر مسمومیت دانش‌آموزی شده‌‌اند.

در همین رابطه، مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جماعت مسجد مکی زاهدان در توییتی ضمن اعلام درخواست برای مجازات عوامل این «جنایت سریالی» تاکید کرد، مسمومیت دختران محصل در شهرهای قم و بروجرد، اقدامی حساب‌شده برای مخالفت با حق تحصیل و آموزش زنان و «انتقام» از خیزش «زن، زندگی، آزادی» بوده است.

محمدتقی فاضل میبدی، استاد حوزه، یکشنبه هفتم اسفند در مصاحبه با «شبکه شرق» پیرامون مسمومیت دانش‌آموزان افشا کرد: «عمدی بودن این ماجرا واقعیت دارد. گفته می‌شود گروهی موسوم به هزاره‌گرا مسئول این مسمومیت‌های سریالی در مدارس هستند.»

به گفته او، اعضای این گروه تندرو و ضد مدرنیته معتقد هستند که دختران نباید درس بخوانند یا نهایتاً باید تا [مقطع] سوم دبستان درس بخوانند.

این استاد حوزه به نقل از یک جامعه‌شناس که روی عقاید این گروه بنیادگرا کرده، اضافه کرد: «مرکز ثقل این گروه در قم و بروجرد است.»

فاضل میبدی با هشدار درباره حاکم شدن «فضای رعب و وحشت» در شهر قم گفت: «خبر دارم که خانواده‌ها می‌ترسند دختران‌شان را به مدرسه بفرستند و درصد زیادی از تحصیل محروم شده‌اند تا جان‌شان حفظ شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید