وزارت خارجه آمریکا: مقامات جمهوری اسلامی درباره مذاکرات «برجام» دروغ می‌گویند

امیرعبداللهیان این هفته مدعی شده بود که ایران و آمریکا برای جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای وین اعلام آمادگی کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهارات حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی درباره اعلام آمادگی واشینگتن برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» را دروغ دانست و تصریح کرد، مقامات جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند تا جهان را فریب دهند.

پرایس، دوشنبه 8 اسفند به وقت محلی، در نشستی مطبوعاتی تأکید کرد که اظهارات مقامات جمهوری اسلامی در چند هفته گذشته درباره آینده برجام «دروغ» است و این توافق هسته‌ای از ماه‌ها پیش، از دستور کار دولت جو بایدن حذف شده است.

حسین امیرعبداللهیان این هفته در اظهاراتی به شبکه «العالم»، تلویزیون عربی‌زبان جمهوری اسلامی گفته بود، فواد حسین، وزیر خارجه عراق پس از بازگشت از واشینگتن، حامل پیامی برای مقامات جمهوری اسلامی بود که بر اساس آن، واشینگتن برای «جمع‌بندی توافق» احیای برجام اعلام آمادگی کرده است.

پرایس درباره ادعای وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفت: «من نمی‌توانم پاسخ دهم. تنها مقامات جمهوری اسلامی باید بگویند که چرا به گفتن این دروغ‌ها ادامه می‌دهند؟»

او در ادامه افزود: «مقامات جمهوری اسلامی می‌توانند اظهارات خود را تا جایی که می‌خواهند تکرار کنند، اما این واقعیت‌های اساسی را تغییر نمی‌دهد.»

ناظران می‌گویند، ادعای آزادشدن منابع ارزی جمهوری اسلامی در خارج از کشور و همچنین ادعای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای وین از جمله راهبردهای سیاسی مقامات جمهوری اسلامی است تا افزایش سرسام‌آور قیمت ارز در این کشور را کنترل کنند.

بر این اساس، مقامات جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند با تزریق امید به جامعه، بحران اقتصادی این کشور را مدیریت کنند. تلاشی که تاکنون موفقیت‌آمیز نبوده و نتوانست مانع افزایش نرخ تاریخی دلار در ایران شود.

«بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در مقاله‌ای نوشته است در حالی که امید بازار ارز ایران به احیای توافق هسته‌ای 2015 کمابیش قیمت ارز را ثابت نگه داشته بود، بر باد رفتن امیدها به احیای «برجام» که به انزوای فزاینده تهران انجامیده، باعث شده بهای ارز در ایران سر به فلک بکشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید