تداوم وخامت اوضاع اقتصادی؛ بازنشستگان در شهرهای مختلف ایران تجمع کردند

کارگران شرکت فولاد یزد برای سومین روز متوالی در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود دست به اعتصاب زده و تجمع اعتراضی برگزار کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با سقوط ارزش ریال ایران ‌و افزایش تورم و گرانی، سه‌شنبه 9 اسفند، بازنشستگان شهرکرد در اعتراض به وضعیت معیشتی خود مقابل ساختمان استانداری چهارمحال و بختیاری تجمع کرده و شعار «‌حقوق ما ریالیه، هزینه‌ها دلاریه» سر دادند.

در روزهای اخیر قیمت ارزهای خارجی در ایران افزایش سرسام‌آوری داشت به‌طوری که قیمت دلار از 60 هزار تومان در بازار آزاد گذر کرد.

بازنشستگان تبریز هم به‌دنبال فراخوان تشکل‌های صنفی مختلف در ایران و به‌رغم فضای امنیتی در اعتراض به وضعیت معیشتی خود مقابل ساختمان استانداری در این شهر تجمع کردند.

همزمان، بازنشستگان در شهرهای اراک، کرمانشاه و رشت هم در اعتراض به وضعیت معیشتی خود مقابل ساختمان استانداری مراکز استان تجمع کردند.

در همین رابطه، اتحادیه آزاد کارگران ایران هم امروز با انتشار بیانیه‌ای در حمایت از تجمع سراسری بازنشستگان اعلام کرد، کارگران شاغل در سالهای آتی به صف بازنشستگان می‌پیوندند و تمامی این بی‌حقوقی‌ها در حق آنان نیز اِعمال خواهد شد.

از سویی، کارگران شرکت فولاد یزد، سه‌شنبه نهم اسفند، برای سومین روز متوالی در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود دست به اعتصاب زده و تجمع اعتراضی برگزار کردند.

در تازه‌ترین گزارش منتشرشده توسط مرکز آمار ایران نرخ تورم در کشور بالای 50 درصد اعلام شده و نرخ تورم در استان سیستان و بلوچستان که از خدمات اجتماعی بی‌شماری محروم است، به رقم 67.9 درصد رسیده است.

بنا به این گزارش، محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نیز 71.3 درصد برای دهک اول تا 66.3 درصد برای دهک هشتم اعلام شده است.

با وخامت بیشتر شرایط اقتصادی، علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت ایران با ادعای کنترل از خارج التهابات بازار ارز و انتساب اعتراض‌های مردمی به دشمن گفت: «وقتی دشمن ایران در خیابان موفق نشد کاری از پیش ببرد در حوزه اقتصادی فعالیت خود را آغاز کرد.»

مقامات جمهوری اسلامی بدون بررسی شرایط داخلی مشکلات و بحران‌ها، پیوسته هر گونه اعتراض به شرایط کشور و وخامت وضعیت اقتصادی را به بیگانگان و دشمنان منتسب می‌کنند.

«بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در مقاله‌ای پیرامون شرایط اقتصادی و قیمت دلار در ایران نوشت، در حالی که امید بازار ارز ایران به احیای توافق هسته‌ای 2015 کمابیش قیمت ارز را ثابت نگه داشته بود، بر باد رفتن امیدها به احیای «برجام» که به انزوای فزاینده تهران انجامیده، باعث شده بهای ارز در ایران سر به فلک بکشد.

بنا به این مقاله، بازگرداندن سریع تحریم‌های سازمان ملل در این مرحله می‌تواند روند افت ارزش ریال در ایران را تشدید کند و به شدت به سیستم مالی ایران ضربه بزند، که به ایجاد «فشار حداکثری» بر رژیم برای توقف فعالیت‌های بدخواهانه‌اش منجر خواهد شد.

به گفته این اندیشکده، بهای ارز در بازار آزاد ایران به شدت تحت تاثیر تحریم‌ها و چشم‌انداز رفع آنها قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید