فاضل میبدی: جریان «هزاره‌گرا» در مسمومیت دانش‌آموزان دختر دست دارند

روز گذشته نیز یونس پناهی معاون وزیر بهداشت تایید کرده بود که دلیل مسمومیت «عمدی» دانش‌آموزان دختر تمایل «افرادی» برای تعطیلی مدارس دخترانه بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مسمومیت سریالی دانش‌آموزان در شهر قم که از 9 آذر در قم آغاز شد و تاکنون صدها دانش‌آموز در 60 مدرسه را راهی بیمارستان کرده، به شهرهای بروجرد٬ اردبیل٬ تهران و بنابر برخی اخبار تایید نشده مشهد نیز کشیده شده است.

در حالی که از همان روزهای اول انتشار این خبر گمانه‌زنی‌هایی در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی مبنی بر دست داشتن گروه‌های مذهبی تندرو مخالف تحصیل دختران در این حوادث مطرح بود، محمدتقی فاضل میبدی نام این گروه‌ را افشا کرد.

محمدتقی فاضل میبدی، استاد حوزه، یکشنبه هفتم اسفند در مصاحبه با «شبکه شرق» افشا کرد: «عمدی بودن این ماجرا واقعیت دارد. گفته می‌شود گروهی موسوم به هزاره‌گرا مسئول این مسمومیت‌های سریالی در مدارس هستند».

به گفته او اعضای این گروه تندرو و ضد مدرنیته معتقد هستند که دختران نباید درس بخوانند یا نهایتاً باید تا [مقطع] سوم دبستان درس بخوانند.

فاضل میبدی به نقل از یک جامعه‌شناس که روی عقاید این گروه بنیادگرا کرده است٬ اضافه کرد: «مرکز ثقل این گروه در قم و بروجرد است.»

روز گذشته، یونس پناهی، معاون وزیر بهداشت، تایید کرده بود که دلیل مسمومیت «عمدی» دانش‌آموزان دختر٬ تمایل «افرادی» برای تعطیلی مدارس دخترانه بوده است.

با گذشت بیش از سه‌ ماه از موضوع مسمومیت سریالی و پیاپی دانش‌آموزان در ایران، تاکنون دلیل این مسمومیت‌ها به خانواده‌ دانش‌آموزان مسموم‌شده ابلاغ نشده است و تا امروز هر آن‌چه درباره این مسمومیت‌ها منتشر شده فقط مربوط به نشانه‌ها و عوارض مسمومیت است، از جمله «انتشار بویی شبیه بوی نارنگی، سردرد، سرگیجه، سستی و بی‌حسی اعضای بدن، ناتوانی در راه رفتن».

هزاره‌گرایان گروهی معتقد به پایان قریب‌الوقوع نظام کنونی دنیا و پدیدار شدن حکومتی در غایت خوبی، هماهنگی و عدالت‌پیشگی در جهان هستند. این گروه وظیفه خود می‌دانند تا با اجرای آنچه «قوانین» اسلامی می‌خوانندشان شرایط هرچه سریع‌تر به وقوع پیوستن این پیشبینی را محقق کنند.

روزنامه «هم‌میهن» اما امروز در گزارشی در رابطه با مسمومیت دانش‌آموزان بروجردی به نقل از یکی از معلمان مدرسه احمدیه بروجرد نوشت: «روز گذشته، چیزی شبیه بمب در بخشی از مدرسه ترکید و از آن دودی با بوی نعنا خارج شد.» البته به گفته این معلم دانش‌آموزانی که با آنها صحبت کرده، نمی‌دانستند منبع اولیه شیء پرتاب‌شده از کجا بوده است و اینکه از بیرون مدرسه پرتاب شده یا از داخل.

به‌رغم تمامی این موارد اصرار وزارت آموزش و پرورش بر دائر نگاه داشتن مدارس عجیب است. در حالی‌که در هر دو شهر قم و بروجرد والدین و معلمان خواستار ادامه سال تحصیلی به صورت غیر حضوری و از طریق اپلیکیشن شاد هستند٬ آموزش و پرورش تاکید دارد که مدارس باید باز بمانند و بخشنامه کرده است که از دانش‌آموزانی که غیبت غیر موجه دارند٬ نمره کسر شود.

این در حالی‌ست که فاضل میبدی با هشدار درباره حاکم شدن «فضای رعب و وحشت در شهر قم» گفته است: «خبر دارم که خانواده‌ها می‌ترسند دختران‌شان را به مدرسه بفرستند ... و درصد زیادی از تحصیل محروم شده‌اند تا جان‌شان حفظ شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید