ترک نشست شورای حقوق بشر در اعتراض به ادعاهای امیرعبداللهیان

مشارکت نمایندگان ایران و روسیه در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل انتقادهای گسترده‌ای به‌دنبال داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پاسخ به کارزار گسترده مخالفان رژیم جمهوری اسلامی برای اعتراض به نقض گسترده و سیستماتیک حقوق‌بشر در ایران، حاضران و شرکت‌کنندگان در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد سالن محل برگزاری این جلسه را همزمان با آغاز سخنرانی و ادعاهای حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ترک کردند.

جیسون برودسکی، یکی از مدیران سازمان غیرانتفایی، «متحد علیه ایران هسته‌ای»، دوشنبه 8 اسفند، ویدیویی را در صفحه توئیتر خود منتشر کرده که در آن ده‌ها نفر با شروع سخنرانی امیرعبداللهیان در نشست ژنو، از جلسه خارج می‌شوند.

Advertisement

این اقدام اعتراضی در حالی صورت می‌گیرد که پیشتر فعالان حقوق‌بشر و برخی نمایندگان پارلمان‌ بریتانیا و پارلمان اروپا ضمن محکوم کردن حضور امیرعبداللهیان و انتقاد از دادن تریبون به او برای طرح ادعاهای رژیمی که تاکنون 530 نفر از معترضان ضد‌حکومتی از جمله بیش از 70 کودک را در ایران کشته، از وزرای خارجه کشورهای دموکراتیک و غربی خواسته بودند تا حین آغاز سخنرانی وزیر خارجه ایران، سالن را به نشانه اعتراض به نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشر در این کشور، ترک کنند.

لرد استوارت پولاک، نماینده مجلس اعیان بریتانیا از وزیر خارجه این کشور درخواست کرده بود که هنگام آغاز سخنرانی وزیر خارجه ایران در اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل، سالن را ترک کنند.

همزمان، هیلل نویر، مدیر اجرایی دید‌بان سازمان ملل نیز در توئیتی از اعضای پارلمان همه کشورها خواسته بود که به کارزار خروج از سالن در آغاز سخنرانی امیرعبداللهیان پیوسته و از وزرای خارجه خود بخواهند زمانی که «سخنران آخوندهای قاتل» آغاز به سخنرانی می‌کند، جلسه را ترک کنند.

همزمان با این اقدام اعتراضی، امیرعبداللهیان روز دوشنبه 8 اسفند در این نشست سخنرانی کرد و در حالی‌که تمام وقت از روی کاغذی که متن سخنرانی برای او به انگلیسی روی آن نوشته شده بود، می‌خواند، مدعی شد که اعتراضات سراسری مردم ایران در اثر «دخالت برخی عناصر تروریست»، به خشونت کشیده شده است.

امیرعبداللهیان، همچنین مطابق روال معمول در جمهوری اسلامی، با مقصر دانستن دولت‌های غربی، از جمله آمریکا و بریتانیا در گسترش اعتراضات ضدحکومتی، گفت: «تعدادی از کانال‌های تلویزیونی فارسی‌زبان مستقر در آمریکا و بریتانیا به‌عنوان ترغیب‌کنندگان به خشونت عمل کردند.»

او در حالی مدعی آزاد شدن تمامی بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری در ایران شد که هزاران نفر از معترضان همچنان در بازداشت هستند و گزارش‌ها حاکی از تداوم بازداشت صدها زندانی سیاسی و بازداشتیان اعتراضات اخیر و خطر صدور و اجرای حکم اعدام برای دست‌کم 14 نفر از معترضان بازداشت شده، وجود دارد.

برگزاری نشست عادی شورای حقوق بشر سازمان ملل با حضور نمایندگان و مقامات سیاسی ایران و روسیه، پیشتر انتقادات گسترده‌ای را علیه این نهاد سازمان ملل مطرح کرده بود.

اجلاس عادی شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد از روز دوشنبه 27 فوریه (8 اسفند) آغاز به کار کرد و قرار است تا روز دوم مارس در سوئیس ادامه یابد.

این شورا که متشکل از 47 کشور عضو است، قرار است در این نشست مجموعه گسترده‌ای از مسائل حقوق بشری، از جمله تبعیض، آزادی مذهب، حق مسکن، و تأثیر مخرب تحریم‌ها را بررسی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید