معاون وزیر بهداشت: علت مسمومیت دانش‌آموزان تعطیلی مدارس دخترانه است

دادستان کل کشور: مسمومیت دانش‌آموزان قمی احتمالا عمدی‌ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که مسمومیت سریالی دانش‌آموزان مدارس دخترانه در قم و بروجرد همچنان ادامه دارد، یونس پناهی، معاون وزیر بهداشت، تایید کرد که دلیل مسمومیت «عمدی» دانش‌آموزان دختر٬ تمایل «افرادی» برای تعطیلی مدارس دخترانه بود.

مجید منعمی، معاون سیاسی استاندار لرستان امروز گفت 50 دانش‌آموز دیگر در دبیرستان ‌دخترانه «15 خرداد» بروجرد مسموم شدند.

با گذشت بیش از سه‌ ماه از موضوع مسمومیت سریالی و پیاپی دانش‌آموزان در ایران، تاکنون دلیل این مسمومیت‌ها به خانواده‌ دانش‌آموزان مسموم‌شده ابلاغ نشده است و تا امروز هر آن‌چه درباره این مسمومیت‌ها منتشر شده فقط مربوط به نشانه‌ها و عوارض مسمومیت است، از جمله «انتشار بویی شبیه بوی نارنگی، سردرد، سرگیجه، سستی و بی‌حسی اعضای بدن، ناتوانی در راه رفتن».

اگرچه همایون سامه یح نجف‌آبادی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در این رابطه به سایت «دیده‌بان ایران» گفت: «من نمی‌دانم یعنی ارگان‌های اطلاعاتی ما نمی‌توانند تمام مدارک، قرائن و آنچه به جا مانده را بررسی کنند و به عامل برسند؟ وزیر اطلاعات وارد این پرونده شده، ولی متاسفانه گزارشی به مجلس داده نشده است.»

این نمایندهٔ مجلس همچنین تأکید کرد که «آن‌چه مشخص است این است که هم در قم و هم در بروجرد مسئله عمدی است».

بنابر اعلام مقام‌های رسمی شنبه 6 اسفند دست‌کم 48 دانش‌آموز در دو شهر قم و بروجرد به بیمارستان منتقل شدند.

مسمومیت سریالی دانش‌آموزان مدارس دخترانه از نهم آذر ماه در قم آغاز شد. تاکنون صدها دانش‌آموز در 60 مدرسه قم که عمدتا مدارس متوسطه اول و دوم دختران بوده، دچار مسمومیت شده‌اند و این مسمومیت‌ها تاکنون ادامه داشته و به شهرهای دیگر نیز گسترش یافته است.

پیشتر نیز خبرهایی از مسمومیت دانش‌آموزان مدارس دخترانه در مشهد و تهران منتشر شده بود٬ اگرچه که منابع رسمی و مقامات جمهوری اسلامی این اخبار را تایید نکرده است.

مسمومیت پی در پی دانش‌آموز در مدارس دخترانه در شهرهای مختلف به گمانه‌زنی‌هایی در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی دامن زده مبنی بر اینکه احتمالا نیروهای تندروی طرفدار رژیم جمهوری اسلامی که مخالف تحصیل دختران هستند، این‌کار را انجام می‌دهند.

این در حالی است که پیشتر احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم در مجلس و وزیر آموزش و پرورش درباره مسمومیت دانش‌آموزان دختر گفته بودند که این حادثه «بزرگنمایی» شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید