تداوم سقوط ارزش پول ایران؛ هر دلار آمریکا به بیش از 55 هزار تومان افزایش یافت

وب‌سایت‌های داخلی تحت فشار حکومت ایران از اعلام واقعی قیمت ارز خودداری کرده و گزارش‌هایی نیز از عدم مبادله ارز در صرافی‌های تهران منتشر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه روند افزایشی قیمت ارز در ایران، قیمت دلار در بازار آزاد ایران به بیش از 55 هزار تومان افزایش یافت.

افزایش نرخ ارزهای خارجی در ایران در حالی رخ می‌دهد که شنبه ششم اسفند جلسه‌ای غیرعلنی بین مجلس و مقامات اقتصادی دولت برگزار شد.

در جلسه غیرعلنی امروز مجلس، محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهوری، احسان خاندوزی، وزیر اقتصادی و محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی حاضر شدند.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس ایران درباره جلسه غیرعلنی امروز پیرامون وضعیت قیمت ارز گفت: «نیازمند یک هماهنگی جدی و قوی بین مجلس و دولت برای ساماندهی بازار ارز هستیم».

قرار بود این جلسه غیرعلنی، چهارشنبه هفته گذشته برگزار شود اما اعلام شد به‌دلیل فوت مادر زن رئیس کل بانک مرکزی و مشغول بودن معاون اول رئیس جمهوری با سه روز تاخیر در ششم اسفند برگزار می‌شود.

پش از سقوط ارزش ریال و انتشار برخی گزارش‌ها مبنی بر ادامه افزایش نرخ دلار آمریکا، رسانه‌های ایران نسبت به «خروج نگران‌کننده سرمایه از بورس» هشدار داده بودند.

وب‌سایت «اقتصاد 24»، پنج‌شنبه 4 اسفند ضمن ابراز این نگرانی، نوشت که «معامله‌گران حقیقی دوباره از بازار سرمایه خارج شدند و خروج پول‌های حقیقی از بازار سرمایه بار دیگر نگرانی‌ها را برای بازار ارز تشدید کرد.»

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که دلار در روزهای گذشته روندی صعودی را طی کرد و به نظر می‌رسد دولت ایران از کنترل این روند ناتوان مانده است.

این در حالی است که وب‌سایت‌های داخلی تحت فشار حکومت ایران از اعلام واقعی قیمت ارز خودداری کرده و گزارش‌هایی نیز از عدم مبادله ارز در صرافی‌های تهران منتشر شده است.

همزمان با این بحران ادامه‌دار، تجمعات اعتراضی معیشتی در شهرهای مختلف ایران نیز شدت گرفته است.

با این‌ وجود، مقامات ایران که در کنترل سقوط ارزش ریال شکست خورده‌اند، به ماجراجویی‌های خود در همسویی با روسیه و چین ادامه داده و به زعم خود برای مقابله با سلطه دلار در جهان، ایده «حکمرانی قوی ارزی» را مطرح کرده‌اند.

ایجاد سوئیفت و شبکه تبادل مالی با روسیه و اتصال به 12 بانک روسی و همچنین توافق با چین برای حذف دلار و انجام مبادلات تجاری بر پایه ریال-یوان، به‌عنوان راهکارهای امیدبخش جهت بهبود حکمرانی ارزی ارائه شده است.

در همین رابطه، گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) در آخرین جلسه خود جمهوری اسلامی ایران را در فهرست سیاه خود باقی نگه داشت و عضویت روسیه را نیز تعلیق کرد.

این اقدامات بدان معنا است که دسترسی جمهوری اسلامی به بازارهای پولی و مالی از سوی روسیه نیز با بن‌بست مواجه خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید