عفو بین‌الملل: شکنجه و قتل ابراهیم ریگی تعرض ناگوار به حق حیات است

ابراهیم ریگی توسط نیروهای لباس شخصی دستگیر شد و یک ساعت پس از آن در ساختمان کلانتری جان خود را از دست داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای، شکنجه و قتل ابراهیم ریگی، شهروند بلوچ زاهدانی توسط نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی را «تعرض ناگوار به حق حیات» دانست.

بر اساس این گزارش، مقامات جمهوری اسلامی تلاش کردند تا با اعمال فشار به خانواده ابراهیم ریگی، آن‌ها را وادار کنند تا بدون انجام کالبدشکافی، این شهروند 24 ساله را دفن کنند.

این گزارش تاکید می‌کند که مقامات جمهوری اسلامی با ارائه اطلاعات متناقض درباره چگونگی مرگ ابراهیم ریگی، از جمله ادعای مرگ او بر اثر حمله قلبی، تلاش می‌کنند تا از پاسخگویی در این زمینه خودداری کنند.

یک منبع مطلع به عفو بین‌الملل گفته است، ارزیابی اولیه پزشکی قانونی در صحنه جرم نشان می‌دهد که «ضرب و شتم» علت مرگ ابراهیم ریگی بوده است.

بر اساس این گزارش، با اصرار خانواده ابراهیم ریگی، مقامات جمهوری اسلامی موافقت کردند تا روند کالبدشکافی، جمعه پنجم اسفند صورت گیرد.

ابراهیم ریگی چهارشنبه سوم اسفند توسط نیروهای لباس شخصی دستگیر شد و یک ساعت پس از آن در ساختمان کلانتری جان خود را از دست داد.

منابع مطلع عفو بین‌الملل خبر داده‌اند، این شهروند بلوچ هنگام بازداشت در خیابان مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. گزارش اولیه پزشکی قانونی نیز تایید می‌کند که او بعدها نیز در روند بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

اطلاعات رسیده به عفو بین‌الملل بیانگر این است که مقامات قضائی جمهوری اسلامی یک ساعت پس از بازداشت ابراهیم ریگی به ساختمان کلانتری رفته و پس از ارزیابی‌های اولیه تایید کرده‌اند که او بر اثر ضرب و شتم جان خود را از دست داده است.

عفو بین‌الملل در پایان این بیانیه خواستار محاکمه و مجازات عوامل شکنجه و مرگ ابراهیم ریگی شده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید