ایران مدعی ساخت موشک کروز با برد 1650 کیلومتر شد

فرمانده هوا فضای سپاه مدعی شده که ایران به دنبال کشتن ترامپ، پمپئو و مکنزی است که در کشته‌شدن قاسم سلیمانی نقش داشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران اعلام کرد، جمهوری اسلامی روند ساخت یک موشک دوربرد کروز با برد 1650 کیلومتر را به اتمام رسانده است.

به گزارش خبرگزاری «مهر»، حاجی‌زاده جمعه 5 اسفند در اظهاراتی گفت: «موشک‌های کروز در گذشته داشتیم، اما موشک دوربرد کروز با برد 1650 کیلومتر وارد سبد موشکی جمهوری اسلامی ایران شد.»

تلویزیون این کشور نیز تصاویر رونمایی از این موشک جدید، که «پاوه» نام‌گذاری شده است را نشان داد.

با توجه به حمایت تسلیحاتی ایران از روسیه در جنگ اوکراین، دستیابی به چنین موشکی می‌تواند باعث نگرانی مقامات کشورهای غربی شود.

حاجی‌زاده در ادامه اظهارات خود گفت، جمهوری اسلامی ساخت یک موشک «هایپرسونیک» را نیز به اتمام رسانده است. به گفته وی، این موشک با سرعت 13 ماخ، دارای موتوری است «که در 300-400 کیلومتری هدف روشن می‌شود و شروع به مانور کردن می‌کند.»

او به برد 2000 کیلومتری موشک‌های جمهوری اسلامی نیز اشاره کرد و این محدودیت را برای «احترام به اروپایی‌ها» دانست.

حاجی‌زاده در این زمینه مدعی شد: «ما الان قادر هستیم به لطف الهی تا دو هزار کیلومتر ناوهای آمریکایی را بزنیم که این دو هزار کیلومتر هم به احترام اروپایی‌ها است که ان‌شاءالله این احترامشان را حفظ کنند.»

این فرمانده ارشد سپاه پاسداران جزئیاتی درباره پهپاد «غزه» که توسط این کشور ساخته شده را نیز ارائه داد. حاجی‌زاده گفت این پهپاد می‌تواند همزمان 9 بمب را برای مسافت‌های طولانی حمل کند.

او همچنین درباره حمله به پایگاه عین‌الاسد عراق گفت: «کشتن سربازان آمریکایی هدف ما نبود. ما دنبال این هستیم که ترامپ و پمپئو و مکنزی را بکشیم.»

ایران در واکنش به کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس توسط آمریکا به پایگاه عین الاسد، محل استقرار نیروهای ایالات متحده حمله موشکی کرد که در جریان این حمله، هواپیمای مربوط به خطوط هوایی اوکراین در اطراف تهران مورد اصابت قرار گرفت و 176 مسافر و خدمه آن کشه شدند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا گفته بود که شخصا بر عملیات کشته شدن سلیمانی در عراق نظارت داشته است. این عملیات همچنین با موافقت مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا و در دوره فرماندهی فرانک مکنزی بر ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده اتفاق افتاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید