«ممانعت» از پخش زنده سخنرانی مولوی عبدالحمید؛ بازداشت شهروندان بلوچ در اطراف مسجد مکی

بر اساس گزارش‌ها نيروهاى سركوب‌گر با سلاح‌هاى سنگين، محدوده مصلی و مسجد مکی را محاصره کرده و ده‌ها تک تیرانداز بر پشت‌بام ساختمان‌های مشرف به منطقه دیده شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنا به گزارش‌های رسیده به «العربیه فارسی»، مسجد مکی و مصلای شهر زاهدان در محاصره کامل نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی قرار گرفته است.

همزمان در بیست‌ویکمین جمعه اعتراضی سیستان و بلوچستان، ویدئوهایی از بازداشت خشونت‌آمیز شهروندان بلوچ در اطراف مسجد مکی منتشر شده است.

فعالان رسانه‌ای بلوچ، جمعه 5 اسفند با انتشار تصاویری خبر دادند که انتظامات مسجد مکی زاهدان، از ورود نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران به این مسجد جلوگیری کردند.

خبرگزاری «حال وش» که خبرهای سیستان و بلوچستان را منعکس می‌کند در اطلاعیه‌ای خبر داد که به‌دلیل اختلال در اینترنت زاهدان خطبه‌های مولوی عبدالحمید در مصلی به صورت زنده پخش نشده است اما مردم همانند هفته‌های گذشته در مصلی حضور دارند.

بر اساس گزارش‌های محلی، نيروهاى سركوب‌گر با سلاح‌هاى سنگين، محدوده مصلی و مسجد مکی را محاصره کرده و ده‌ها تک تیرانداز بر پشت‌بام ساختمان‌های مشرف به منطقه دیده شده‌اند.

به گزارش «حال وش»، دفتر مولوی عبدالغفار‌ نقشبندی، امام جمعه راسک، امروز در هشداری به جمهوری اسلامی اعلام کرد که «در صورت تداوم محاصره مسجد مکی و سرکوب شهروندان و نمازگران منتظر فتوای تاریخی باشند.»

تصویری که کانال تلگرامی «رسانک» منتشر کرده است حاکی از استقرار نيروهاى حکومتی با تجهيزات سنگين در کوه‌های اطراف مصلی زاهدان است.

با وجود جو شدیدا امنیتی، معترضان در زاهدان، پس از نماز جمعه امروز به خیابان‌ها آمده و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

همزمان «رصد بلوچستان»، با انتشار ویدیویی از حضور گسترده نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در اطراف مسجد الخلیل خاش خبر داد.

حامیان مولوی محمدحسین گرگیج در شهرستان گالیکش گلستان، امروز در اعتراض به ممنوع المنبر شدن این روحانی اهل سنت و محاصره مسجد مکی زاهدان توسط نیروهای امنیتی، مقابل منزل مولوی گرگیج تحصن کردند.

وب‌سایت «نت‌بلاکس» که اختلال در دسترسی به خدمات اینترنت را در کشورهای جهان رصد می‌کند، در توییتی نوشت، اختلال در اینترنت زاهدان در روز جمعه و همزمان با حضور چشمگیر نیروهای امنیتی در اطراف مسجد مکی صورت گرفته است.

اعتراضات در ایران پس از قتل مهسا (ژینا) امینی، شهروند 22 ساله کرد توسط پلیس گشت ارشاد آغاز شد. این اعتراضات از 26 شهریور شکل گرفت و در 164 شهر این کشور به صورت گسترده‌ای ادامه پیدا کرد.

استان سیستان و بلوچستان در مرحله کنونی کانون این اعتراضات سراسری است. هزاران نفر از شهروندان بلوچ در سراسر این استان هر هفته به خیابان‌ها آمده و علیه جمهوری اسلامی شعار می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید