کمالوندی: کشف اورانیوم 84 درصد غنی‌شده موضوع مهمی نیست

کمالوندی ضمن تکذیب غنی‌سازی بیش از 60 درصدی اورانیوم در ایران گفت: «ما هنوز این احساس را نداریم که غنی‌سازی را بیشتر انجام دهیم.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، در اظهاراتی مدعی شد، کشف ذرات اورانیوم با غنای 84 درصد در ایران موضوع مهمی نیست.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، کمالوندی در این اظهارات به شبکه «پرس‌ تی‌وی» گفته است، وجود ذرات با غنای بیش از 60 درصد در فرایند غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم «طبیعی» است.

او در این زمینه گفت: «برای مثال شما به دستگاه غنی‌سازی خوراک با غنای 5 درصد را می‌دهید و ماده با غنای 20 درصد دریافت می‌کنید. این دستگاه‌ها به سرعت می‌چرخند.»

کمالوندی ضمن تکذیب غنی‌سازی بیش از 60 درصدی اورانیوم در ایران گفت: «ما هنوز این احساس را نداریم که غنی‌سازی را بیشتر انجام دهیم.»

پیش از این خبرگزاری «بلومبرگ» گزارش داده بود که بازرسان آژانس ین‌المللی انرژی اتمی، ذرات اورانیوم با غلظت 84 درصد را در تأسیسات هسته‌ای ایران پیدا کرده‌اند.

کمالوندی انتشار چنین گزارشی را «توطئه» خواند و گفت: «به خوبی مشاهده می‌شود که یک توطئه در اینجا در جریان است.»

مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند که در حال گفت‌وگو با آژانس درباره این ذرات کشف‌شده هستند. پیش از این تهران از زمینه‌سازی برای سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به ایران خبر داده بود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه افزود: «آژانس هر روز نمی‌تواند بیاید و بگوید که می‌خواهد راستی آزمایی انجام دهد.»

او همچنین شورای امنیت سازمان ملل را متهم کرد که «در جهت منافع غرب عمل می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید