ایران سامانه پدافند موشکی و نقطه‌زن به رژیم سوریه می‌فروشد

به گفته برخی منابع ایرانی روسیه نیز برای دریافت چنین سامانه‌ها و فناوری‌هایی به‌ویژه سامانه سوم خرداد ایران ابراز تمایل کرده و احتمال می‌رود از طریق سوریه به عنوان کشور ثالث متحد مسکو به این جنگ‌افزارها برای استفاده از آن در اوکراین دست یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تلویزیون دولتی ایران روز جمعه اعلام کرد که این کشور احتمالا موشک‌های زمین به هوا ساخت خود را به سوریه می فروشد تا به تقویت دفاع هوایی رژیم بشار اسد در مواجهه با حملات هوایی مکرر اسرائیل کمک کند.

صداوسیمای جمهوری اسلامی در گزارشی تصویری، جمعه 5 اسفند ضمن اشاره به سفر وزیر دفاع رژیم بشار اسد به ایران و دیدار او با مقامات ایرانی، گفت:«سوریه باید شبکه دفاع هوایی خود را بازسازی کند و برای هواپیماهای جنگنده خود به بمب‌های دقیق نقطه‌زن نیاز دارد.»

صداوسیما با بیان اینکه تنها بخش‌هایی از توافق‌نامه دفاعی اخیر که با سوریه در حال انجام است را منتشر کرده، گفت: «به احتمال بسیار زیاد شاهد عرضه رادارها و موشک‌های دفاعی از جمله سامانه سوم خرداد برای تقویت پدافند هوایی سوریه از سوی ایران خواهیم بود.»

پیش‌‌تر منابع ایرانی گفته بوده‌اند که روسیه نیز برای دریافت چنین سامانه‌ها و فناوری‌هایی به‌ویژه سامانه سوم خرداد ایران که از توانایی مقابله با پهپادهای پیشرفته شناسایی «ناتو» برخوردار است ابراز تمایل کرده و احتمال می‌رود از طریق سوریه به عنوان کشور ثالث متحد مسکو به این جنگ‌افزارها برای استفاده از آن در اوکراین دست یابد.

این دیدار و توافق بین ایران و سوریه در حالی صورت می‌گیرد که بامداد یکشنبه گذشته در دمشق که سوریه مقصر آن را اسرائیل می‌داند، تاسیساتی هدف گرفت که گفته می‌شود مقامات ایرانی برای پیشبرد برنامه‌های توسعه پهپادی یا قابلیت‌های موشکی متحدان تهران در سوریه در آن جلسه داشتند.

«رویترز»، پیشتر در این باره در گفت‌وگو با یک منبع مطلع، نوشت: «این حمله به مرکز محل ملاقات آنها و همچنین یک آپارتمان در یک ساختمان مسکونی اصابت کرد. یک مهندس سوری و یک مقام ایرانی - نه بلندپایه - کشته شدند.»

اگرچه مقامات اسرائیلی به ندرت مسئولیت عملیات‌های خاص را می‌پذیرند، اما اسرائیل تقریباً یک دهه است که حملات هوایی را علیه انتقال تسلیحات و استقرار پرسنل مشکوک ایران در سوریه انجام داده است.

اسرائیل همچنین در ماه‌های اخیر حملات خود را به فرودگاه‌ها و پایگاه‌های هوایی سوریه تشدید کرده است تا استفاده روزافزون ایران از خطوط تدارکات هوایی برای ارسال تسلیحات به متحدان در سوریه و لبنان از جمله حزب‌الله لبنان را مختل کند.

کارشناسان نظامی اسرائیل می‌گویند که این حملات بخشی از تشدید درگیری نظامی است که هدف آن کند کردن نفوذ فزاینده ایران در سوریه بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید