گسترش اعتراضات معیشتی در پی سقوط ارزش پول ملی ایران

نماینده فلاورجان در مجلس ایران: صبر اقتصادی مردم تمام شده است چرا که سفره معیشتی مردم در تنگنا قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با سقوط بی‌سابقه ارزش پول ملی ایران، بار دیگر تجمعات اعتراضی معیشتی در شهرهای مختلف ایران، شدت گرفته است. چهارشنبه، 3 اسفند، شماری از فرهنگیان و بازنشستگان آموزش و پرورش در استان فارس با تجمع مقابل ساختمان اداره آموزش و پرورش در شهر شیراز، شعار «معلم زندانی آزاد باید گردد» سردادند.

همچنین گزارش‌هایی مرتبط با از سرگیری یک‌شنبه‌های اعتراضی بازنشستگان نیز منتشر شده است که در بیش از یک سال گذشته، هر هفته در شهرهای مختلف ایران برگزار می‌شد ولی از زمان کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، به‌دلیل حجم سرکوب نیروهای امنیتی، این اعتراضات نیز به تعطیلی کشیده شده بود.

این اخبار مربوط به اعتراضات معیشتی در حالی منتشر می‌شوند که گزارش‌ها از داخل ایران حاکی از تورم شدید و غیرقابل تحمل در قیمت‌های کالاها و اقلام خوراکی حکایت دارد. وب‌سایت «اقتصادنیوز» ساعاتی پیش، در گزارشی از تورم 70 درصدی مواد خوراکی در ایران خبر داد.

در گزارش اقتصاد نیوز آمده است که بنا بر گزارش تورم ماهانه بهمن 1401 از سوی مرکز آمار، بیشترین میزان تورم ماهانه در بخش‌های «گوشت» و «سبزیجات» رقم خورده است. در همین رابطه نرخ تورم در قیمت «گوشت» برابر با 10.5 درصد و «سبزیجات» معادل با 12.4 درصد به ثبت رسیده که بالاترین سطح افزایش در میان تمام اقلام مهم به شمار می‌آید.

همزمان، مقامات جمهوری اسلامی نیز با اشاره به بحران قیمت دلار و تورم گسترده در ایران نسبت به افزایش اعتراضات معیشتی مردم هشدار داده‌اند.

ناصر موسوی لارگانی، نماینده فلاورجان در مجلس ایران، چهارشنبه، 3 اسفند، در همین باره گفته است: «صبر اقتصادی مردم تمام شده است چرا که سفره معیشتی مردم در تنگنا قرار دارد.» او همچنین درباره اعتراضات مردمی نیز مطابق روال معمول جمهوری اسلامی مبنی بر مقصر دانستن دولت‌های غربی، ادامه داده است: «آمریکا از آشوب در قالب زن، زندگی و آزادی نتیجه نگرفته است و وارد فاز اقتصادی و امنیتی شده است.»

در ماه‌های گذشته با انزوای هرچه بیشتر رژیم جمهوری اسلامی به دلیل سرکوب مرگ‌بار شهروندان معترض و کمک تسلیحاتی و فنی این کشور به روسیه در جنگ علیه اوکراین، تحریم‌های بیشتری علیه مقامات و نهادهای وابسته به حکومت از سوی دولت‌های اروپایی، آمریکا، کانادا، استرالیا و نیوزیلند اعمال شده است.

در پی این تحریم‌ها، دلار بعد از مدت‌ها سیر صعودی، اوایل هفته جاری به کانال 50 هزار تومان وارد شد و در رکوردی بی‌سابقه، روز چهارشنبه سوم اسفند هر دلار آمریکا در وب‌سایت‌هایی که در خارج از ایران قیمت فروش ارزش را تعیین می‌کنند، قیمت دلار بیش از 54 هزار تومان اعلام شد.

وب‌سایت «زربان»، یکی از وب‌سایت‌های مبادله ارز برای ایرانیان مقیم کانادا، قیمت دلار آمریکا را 54 هزار و 604 تومان اعلام کرده است.

همچنین وب‌سایت «بن‌بست» نیز قیمت دلار آمریکا را 51 هزار و سیصد تومان عنوان کرده است. این در حالیست که وب‌سایت‌های داخل ایران، مانند «شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز»، که به‌نظر می‌رسد تحت فشار حکومت برای عدم اعلام قیمت واقعی ارز هستند، هنوز قیمت دلار را در حدود 41 هزار و پانصد تومان اعلام می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید