دلار 50 هزار تومانی و ادعای حکمرانی موثر ارزی برای تغییر نظام اقتصادی جهان

ایجاد سوئیفت و شبکه تبادل مالی با روسیه و اتصال به 12 بانک روسی و همچنین توافق با چین برای حذف دلار و انجام مبادلات تجاری بر پایه ریال یوان، به‌عنوان راهکاری امیدبخش جهت بهبود حکمرانی ارزی ارائه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در ادامه سقوط بی‌سابقه ارزش ریال، پول ملی ایران در مقابل دلار آمریکا طی هفته جاری، عبور آن از کانال 50 هزار تومان و شکست رژیم جمهوری اسلامی در کنترل قیمت ارزهای خارجی، مقامات تهران را بر آن داشت تا در ادامه ماجراجویی‌های خود در همسویی با روسیه و چین، برای مقابله با سلطه دلار در جهان، ایده «حکمرانی قوی ارزی» را مطرح کنند.

وب‌سایت دولت جمهوری اسلامی، سه‌شنبه، 2 اسفند به نقل از محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی ایران نوشت که بانک مرکزی اقدام به تاسیس «مرکز مبادله طلا و ارز» کرده و این شروع «حکمرانی ارزی» است.

فعالان اقتصادی و برخی مقامات پیشین ایران اما با انتقاد از راه‌اندازی سامانه‌ جدید ارزی از سوی دولت ابراهیم رئیسی، آن را ابزار دیگری برای عرضه «رانت» در بازار دانسته و نسبت به ناکارآمدی حکومت در کنترل بازار ارز و وخامت اوضاع اقتصادی و معیشتی در این کشور هشدار دادند.

در واکنش به این انتقادات اما برخی رسانه‌های نزدیک به دولت ضمن تحسین اقدامات ارزی رئیسی مدعی شده‌اند «دولت رئیسی به درستی سیاست دلارزدایی از اقتصاد ایران را در پیش گرفته است و هم‌اکنون دلار از 60 درصد مبادلات با روسیه حذف شده و بزودی این رقم به 100 درصد خواهد رسید».

به گفته‌ این‌رسانه‌ها دولت ایران برای مقابله با سلطه دلار و برتری آمریکا در جهان و اثبات «امکان‌پذیر بودن حذف دلار از کانون معاملات اقتصادی دنیا»، همین رویکرد را با کشورهای دیگر از جمله چین در پیش گرفته و روند تصمیمات و اقدامات به نحوی است که بزودی این تصمیم اجتناب‌ناپذیر درباره کشورهای عضو سازمان شانگهای نیز عملیاتی خواهد شد.

این رسانه‌های حکومتی ضمن طبیعی خواندن بحران سقوط آزاد ارزش پول ملی ایران در مقابل دلار آمریکا، مدعی شدند که جای هیچ‌گونه نگرانی نیست و این روزها التهاب شدید بازار ارز نتیجه تصمیمات مهم دولت در سفر اخیر رئیسی به چین است.

مقامات ایرانی در توجیه نیاز به ترفند حکمرانی موثر ارزی، گفته‌اند که در عرصه خارجی عملاً نظام پرداخت‌های بین‌المللی ایران از شبکه رسمی دنیا جدا شده و در کانال‌های غیررسمی و صرافی‌ها به‌طور پرهزینه و پیچیده انجام می‌شود و ضرورت دارد بانک مرکزی ایران با روش‌ها و اصلاح نقشه‌‌ ارز و تجاری کشور حکمرانی موثری را در بازار ارز اعمال کند.

در این خصوص به «ایجاد سوئیفت و شبکه تبادل مالی با روسیه و اتصال به 12 بانک روسی» و همچنین «توافق با چین برای حذف دلار و انجام مبادلات تجاری بر پایه ریال - یوان»، به‌عنوان راهکارهایی امیدبخش جهت بهبود حکمرانی ارزی اشاره شده است.

ایجاد یک سامانه ارزی دیگر و بازی با کلمات و اعلام شروع «حکمرانی ارزی» در حالی مطرح می‌شود که شهروندان ایران با مشکلات عدیده اقتصادی، فقر و تورم افسارگسیخته ناشی از سیاست‌های مداخله‌جویانه و خرابکارانه رژیم جمهوری اسلامی در منطقه و جهان و به‌دنبال آن تحریم‌های اقتصادی شدید روبرو هستند.

گزارش شاهدان عینی و ویدیوهایی که از تجمع چهارشنبه، 3 اسفند شهروندان و بازاریان در «سبزه میدان» بازار تهران منتشر شده، نشان می‌دهد که معترضان شعار می‌دهند: «دلار شده 50 تومن، کی پا می‌شی هم‌وطن؟»

همزمان گزارش‌ها از همکاری‌های نزدیک اقتصادی و ارزی جمهوری اسلامی با روسیه و چین از یک سو و از سوی دیگر هشدارهای دولت آمریکا به چین درباره کمک‌رسانی مالی و تسلیحاتی به روسیه نیز نشان می‌دهد، که ایران در مثلث ایجاد یک نظام چندقطبی برای جایگزین کردن ارزهای دیگر غیرغربی به جای دلار و یورو وارد کارزار شده است.

تحلیل‌گران می‌گویند که توافق عراق و چین برای انجام مبادلات و خرید و فروش کالا از طریق یوآن نیز بخشی از این برنامه برای جایگزین‌کردن دلار با پول کشورهای چین و روسیه است.

بنابر این تحلیل‌ها، عراق به‌ویژه از این جهت برای جمهوری اسلامی حائز اهمیت است که در ماه‌های گذشته بخشی از نفت ایران به منظور دور زدن تحریم‌ها از طریق شبکه نفتی کشور عراق به فروش رسیده و پول آن نیز به صورت دلار نقدی از روش‌های قاچاق و دور زدن تحریم‌های ایالات متحده وارد ایران می‌شد که اخیرا با اقدامات و فشارهای ایالات متحده آمریکا علیه حکومت و بانک مرکزی عراق جلوی این روند تا حدودی گرفته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید