حضور کارشناسان آژانس در ایران پس از گزارش‌ها درباره افزایش غنی‌سازی

خبرگزاری بلومبرگ یکشنبه سی‌ام بهمن گزارش داد بازرسان آژانس در جریان بازدید از تاسیسات هسته‌ای ایران آثار اورانیوم با غلظت 84 درصد کشف کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پی تنش‌های حاصل از افزایش غنی‌سازی اورانیوم توسط تهران اعلام کرد که‌ «مسئولان آژانس» در تهران بوده و «از دیروز در حال مذاکره، بازدید و بررسی» هستند.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، اسلامی چهارشنبه سوم اسفند گزارش‌ها درباره افزایش غنی‌سازی اورانیوم تا 84 درصد را «فشارهای سیاسی، جوسازی و مساله‌آفرینی‌ها» عنوان کرد ‌و افزود: «ابهاماتی که توسط یک بازرس خلق شده بود، در حال رفع و رجوع‌شدن است.»

در همین رابطه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، گزار‌ش‌ها درباره کشف آثار اورانیوم غنی‌شده 84 درصدی در ایران را «موضوعی بسیار جدی» عنوان کرد و گفت واشینگتن در این رابطه در تماس تنگاتنگ با سه کشور اروپایی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

خبرگزاری «بلومبرگ»، یکشنبه 30 بهمن گزارش داد که بازرسان آژانس در جریان بازدید از تاسیسات هسته‌ای ایران آثار اورانیوم با غلظت 84 درصد کشف کرده‌اند.

آژانس در واکنش به گزارش بلومبرگ اعلام کرد، از این گزارش‌ها آگاه بوده و در مورد «نتایج فعالیت‌های راستی‌آزمایی اخیر» در حال گفت‌وگو با جمهوری اسلامی است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی، روز گذشته غنی‌سازی بالای 60 درصد اورانیوم در ایران را تکذیب کرد و گزارش بلومبرگ را «سیاه‌نمایی و تحریف حقایق» خواند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، این برای دومین بار در ماه جاری میلادی است که‌ کارشناسان آژانس، فعالیت‌های مشکوکی در تاسیسات اتمی ایران شناسایی می‌کنند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم در نشستی مطبوعاتی از تایید یا تکذیب گزارش بلومبرگ خودداری کرد، اما مدعی شد که این گزارش با هدف آسیب به روند مذاکرات احیای «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به توافق «برجام» منتشر شده است.

مقامات جمهوری اسلامی در حالی به‌دنبال ادامه مذاکرات احیای برجام هستند که دولت بایدن پیش از این اعلام کرد، تهران فرصت احیای توافق هسته‌ای را در سپتامبر سال گذشته از دست داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید