اندیشکده آمریکایی: افزایش غنی‌سازی در ایران پیامد «دیپلماسی بدون اهرم فشار» غرب است

کوتاه آمدن حداکثری غرب و خودداری از مقابله با تشدید تنش هسته‌ای توسط تهران به این وضعیت بغرنج منجر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در مقاله‌ای می‌نویسد که بعید است جمهوری اسلامی دست از تلاش برای اتمی شدن بردارد، و به دولت ایالات متحده توصیه کرده برای مقابله با اتمی شدن ایران تمهیدات جدی‌تری بیندیشد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اخیرا تایید کرد که تهران در تاسیسات زیرزمینی فردو تا غلظت 84 درصد اورانیوم غنی‌سازی کرده است، که بالاترین درجه خلوص غنی‌سازی توسط ایران تا این لحظه است که کشف شده است.

همچنین، تهران ماه پیش بدون اینکه آژانس را در جریان بگذارد، پیکربندی غنی‌سازی در فردو را تغییر داد، که نقض توافق پادمانی آژانس است که ایران را ملزم به اعلام چنین فعالیت‌های هسته‌ای می‌کند.

به گفته بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، اینکه تهران در حال غنی‌سازی اورانیوم نزدیک به درجه تسلیحاتی است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز ابزارهای محدودی برای کشف آن دارد، نتیجه مستقیم رویکرد «دیپلماسی بدون اهرم فشار» غرب است، که به تهران اجازه داده بدون هیچ مجازاتی به آستانه هسته‌ای برسد.

به گفته این اندیشکده، «کوتاه آمدن حداکثری» غرب و خودداری از مقابله با تشدید تنش هسته‌ای توسط تهران به این وضعیت بغرنج منجر شده است، به‌طوری که امکانات کمی برای دولت بایدن به منظور ادامه مسیر فعلی خود در راستای احیای توافق هسته‌ای 2015 باقی می‌گذارد.

به گفته بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، از آنجایی که بعید است تهران از تلاش‌های خود برای تبدیل شدن به یک کشور آستانه هسته‌ای دست بردارد، واشینگتن باید با مجازات ‌کردن و اعمال بازدارندگی بر پیشرفت‌های اتمی ایران، حداکثر فشار اقتصادی را ایجاد کرده و خواهان شفاف‌سازی هرچه بیشتر از تهران شود.

کاخ سفید باید سیاست رسمی خود مبنی بر احیای «برجام» را کنار بگذارد، و از فشارهای چندجانبه گسترده علیه جمهوری اسلامی استقبال کند. این شامل همکاری با شرکای اروپایی برای صدور قطعنامه توبیخی در نشست بعدی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که در اواسط ماه مارس برگزار می‌شود.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها همچنین توصیه می‌کند که ایالات متحده و اروپا باید پرونده هسته‌ای ایران را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع دهند، و در آنجا خواستار «بازگشت سریع» تحریم‌ها و قطعنامه‌های قبلی علیه تهران شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید