جمشید شارمهد شهروند ایرانی آلمانی زندانی به اعدام محکوم شد

هفتمین جلسه «محاکمه فرمایشی» شارمهد در حالی برگزار شد که جمهوری اسلامی اجازه استخدام وکیل انتخابی را به وی نداده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه انقلاب تهران جمشید شارمهد، شهروند دو تابعیتی ایرانی - آلمانی را به اتهام «افساد فی الارض» به اعدام محکوم کرد.

به گزارش «میزان»، خبرگزاری وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی، آخرین جلسه از دادگاه رسیدگی به اتهامات جمشید شارمهد ، سه‌شنبه 2 بهمن در دادگاه انقلاب تهران و به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد.

دادگاه با ادعای این‌که شارمهد در «طراحی و هدایت اقدامات تروریستی» دست داشته است، او را متهم به انجام اقداماتی کرد که «به طور گسترده موجب اخلال شدید در نظم عمومی» شده است.

هفتمین جلسه «محاکمه فرمایشی» شارمهد در حالی برگزار شد که جمهوری اسلامی اجازه استخدام وکیل انتخابی را به وی نداده است.

شارمهد 67 ساله شهروند آلمان است ولی از سال 2003 در کالیفرنیا زندگی می‌کرد. او هنگامی که در ژوئیه 2020 به خاورمیانه سفر کرده بود، توسط دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی ربوده و به ایران انتقال داده شد.

به گفته غزاله شارمهد، دختر جمشید شارمهد، پدرش یک روزنامه‌نگار رادیویی مخالف رژیم ایران بود که از طریق رسانه خود، «سطح نارضایتی عمیق» مردم ایران از حکومت را انعکاس می‌داد، و به مردم این فرصت را می‌داد تا از طریق رسانه او مشکلات خود را مطرح کنند.

قوه قضاییه ایران مدعی است که شارمهد در «حمله تروریستی» سال 2008 به مسجدی در شیراز، که طی آن 14 نفر کشته و بیش از 200 نفر زخمی شدند، نقش داشته است.

اما غزاله شارمهد می‌گوید، محاکمه پدرش «فرمایشی» است و به منظور «ترساندن و آزار و اذیت کردن» مخالفان رژیم طراحی شده است.

خبرگزاری «فارس» نزدیک به سپاه پاسداران، پیشتر در سال 2008، درباره حادثه شیراز به نقل از شورای امنیت ملی جمهوری اسلامی نوشته بود: «انفجار بمب یا هر گونه انفجاری توسط عناصر مخالف داخلی یا خارجی منتفی است. حادثه مذکور ناشی از انفجار مهمات نمایشی موجود در نمایشگاه شهدای جنگ ایران و عراق در محل مسجد بوده است.»

«فاکس نیوز» پیشتر در گزارشی با اشاره به این‌که آلمان یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری جمهوری اسلامی طی چند دهه اخیر بوده است، خاطرنشان کرده بود که دولت آلمان به دلیل اولویت‌ ندادن به پرونده شارمهد با انتقادات گسترده‌ای از سوی افراد و نهادهای حقوق بشری مواجه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید