تکرار تجربه روسیه توسط دولت رئیسی برای کنترل قیمت ارز

طبق دستورالعمل بانک مرکزی ایران برای مسافرت‌های زمینی 300 یورو و برای سفرهای هوایی 500 یورو اختصاص یافته که تنها پشت گیت‌ به مسافران تحویل داده می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت ابراهیم رئیسی برای کنترل روزافزون قیمت ارزهای خارجی به‌ویژه دلار آمریکا، در سیاستی که تکرار تجربه روسیه محسوب می‌شود، کل منابع ارزی حاصل از صادرات را زیرنظر بانک مرکزی قرار داد.

طبق دستورالعمل جدید بانک مرکزی ایران که دوشنبه یکم اسفند اعلام شد و قرار است از امروز دوم اسفند اجرا شود، مرکزی به نام «مرکز مبادله ارز و طلا» تشکیل و فروش دلار با کارت ملی در ایران متوقف می‌شود.

بنا به این دستورالعمل، برای مسافرت‌های زمینی 300 یورو و برای سفرهای هوایی 500 یورو اختصاص یافته که تنها پشت گیت‌ به مسافران تحویل داده می‌شود.

بر اساس این سیاست جدید، ارزهای حاصل از صادرات به‌خصوص در صنایع و معادنی که محصولات خود را به واسطه «منابع ارزان انرژی» تولید می‌کنند و در بازارهای جهانی به فروش می‌رسانند، تحت کنترل بانک مرکزی ایران قرار می‌گیرد و این صادرکنندگان عمده از جمله شرکت‌های پتروشیمی، فولاد و مس الزاماً باید ارز خود را در بازار مبادله ارز و طلا عرضه کنند.

این سیاست که پس از حمله روسیه به اوکراین و در پی افت شدید ارزش روبل توسط مسکو اتخاذ شد، به‌دلیل افزایش اختیارات بانک مرکزی، می‌تواند به قدرتمندتر شدن این نهاد پولی در ایران منجر شود.

به نظر کارشناسان، تفاوت‌های عمده‌ای میان ساختارها و رویکردهای اقتصادی و پولی ایران و روسیه وجود دارد که احتمال موفقیت سیاست جدید دولت رئیسی را با تردید بسیار مواجه می‌کند.

ناظران اقتصادی افزایش قیمت دلار را از یک سو به‌دلیل تورم افسار گریخته در ایران و از سویی دیگر سیاست عامدانه دولت برای تامین کسری بودجه فزاینده عنوان کرده‌اند.

قیمت دلار که در اوایل دی‌ماه سال جاری تا 44 هزار تومان صعود کرده بود و به برکناری علی صالح‌آبادی، رئیس بانک مرکزی و جایگزینی محمدرضا فرزین با وی منجر شد، از ابتدای دولت جدید ایران رکوردهای بی‌سابقه‌ای را پشت سر گذاشت و به 50 هزار تومان افزایش یافت.

رئیس جدید بانک مرکزی ایران قول داد که سیاست «تثبیت نرخ ارز» را در بازار دنبال خواهد کرد و در اولین اقدام، نرخ «دلار نیمایی» را به صورت دستوری روی عدد 28 هزار‌ و 500 تومان تثبیت کرد.

با این حال بازار ارز چندان به میل و خواسته فرزین عمل نکرد و بسیاری از فعالان اقتصادی از نبود دلار نیمایی شکایت داشته و نرخ‌ بازار آزاد دلار مرزهای جدیدی را درنوردید.

پیشتر نیز رئیس جدید بانک مرکزی، در یک برنامه تلویزیونی رکورد قیمت دلار را «عددسازی مجازی و ذهنی» خواند و گفته بود که به این قیمت‌ها اعتقاد ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید