دلار 50 هزار تومان شد

برخی کارشناسان بازار نیز بر این باورند که قیمت دلار متاثر از نقدینگی و تورم داخلی، در مسیر صعودی قرار گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نرخ هر دلار آمریکا در ایران دوشنبه 1 اسفند از 50 هزار تومان عبور کرد.

بر اساس گزارش‌های لحظه‌ای وب‌سایت «بن‌بست»، قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد ارز تهران حوالی ظهر امروز از مرز نمادین 50 هزار تومان عبور کرد و به 50 هزار و 80 تومان رسید.

این یک رکورد تاریخی از سقوط ارزش پول ملی ایران است.

بازارهای مالی در ایران چند ماهی است که شاهد ناآرامی و افزایش هر روزه نرخ ارزهای خارجی در مقابل ریال است. این روند صعودی با و وعده‌های رئیس جدید بانک مرکزی و انتشار آنچه «خبرهای خوب» از سفر رئیسی به چین خوانده می‌شد، نه تنها کاهش نداشت بلکه روندی صعودی را طی کرد.

قیمت دلار دیروز نیز افزایش داشت. این رشد قیمت در تمام روز‌های آخرین هفته بهمن‌ماه پایدار بود. با وجود تلاش‌های نهاد پولی ایران برای ثبات در قیمت ارز، تنها در ماه بهمن این اسکناس آمریکایی حدود 12درصد رشد قیمت داشته است.

چند ساعت پیش از عبور دلار از سقف پنجاه هزار تومانی محمدرضا فرضین، رییس کل بانک مرکزی، در یک توییت نوشته بود: «کلیه‌ی نیازهای واقعی کشور در مرکز مبادله ارزی تامین خواهد شد. با تشکیل مرکز مبادله‌ی ارزی کشور، نرخ ارز با توجه به منابع، مصارف ارزی و عوامل بنیادین کشف خواهد شد. نرخ‌ ارز و طلا بر اساس واقعیت‌های اقتصادی کشور تعیین می‌شود.»

چند روز پیش رئیس کل بانک مرکزی در مصاحبه‌ای تلویزیونی نیز از یک «جریان قیمت‌ساز» حرف زد که عددسازی می‌کند و تلاش دارد «قیمت‌های بالا ایجاد کند».

در واکنش به تحولات بازار ارز، پیشتر مرتضی افقه، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، درباره وضعیت بازار ارز به اقتصاد 24 گفته بود: «در صورتی که شرایط فعلی تا پایان سال برقرار باشد دلار 50 هزار تومانی هم محتمل است.»

این پیش‌بینی در مدت زمانی کمتر از یک هفته به وقوع پیوست.

با بالا گرفتن تنش‌های سیاسی در روابط بین‌المللی ایران، بازارهای مالی و سرمایه‌ای در تب و تاب روند افزایشی و تردید معامله‌گران قرار گرفته است. در حال حاضر ایران در تنگنای مسائل خارجی و تورم‌ داخلی گرفتار شده است.

برخی کارشناسان بازار نیز بر این باورند که قیمت دلار متاثر از نقدینگی و تورم داخلی، در مسیر صعودی قرار گرفته است.

به نظر می‌رسد سیگنال‌های خبری مقامات ایرانی، دیگر تاثیری در پایین‌ آوردن قیمت دلار ندارد و بازار ارز، چشم‌ انتظار اخباری واقعی و با اثرپذیری بالاست تا دست‌کم روند افزایشی ارزهای خارجی متوقف شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size