تاثیر تورم بر سفره مردم؛ کاهش 50 درصدی تقاضای گوشت قرمز

قیمت انواع پروتئین از جمله گوشت قرمز نیز بیشتر از صد درصد گران شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اثرات حذف ارز ترجیحی در آغاز سال و بالا رفتن نرخ تورم حالا بیشتر از قبل بر معیشت نمایان شده است و سفره مردم ایران هر روز کوچک‌تر از روز قبل می‌شود.

قیمت انواع پروتئین از جمله گوشت قرمز نیز بیشتر از صد درصد گران شده است.

نتیجه سیاست آزادسازی قیمت‌ها و حذف ارز کالاهای اساسی پس از نزدیک به 10 ماه در روند صعودی بدون توقف قیمت گوشت قرمز نمایان شده است. به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، قیمت گوشت قرمز در دی ماه حداقل 15 درصد افزایش یافت و در سه هفته نخست بهمن، 20 درصد تا در فاصله کمتر از دو ماه هر یک کیلوگرم گوشت قرمز گرم 35 درصد گران شود.

مسعود رسولی، دبیر انجمن صنعت گوشت و مواد پروتئینی ایران، در این رابطه از کاهش 50 درصدی تقاضای گوشت قرمز و 30 درصدی گوشت مرغ طی یک سال اخیر خبر داد.

رسولی به خبرگزاری «ایلنا» گفت: «نسبت به یک سال اخیر دقیقا 50 درصد از تقاضای گوشت قرمز و 30 در صد از گوشت مرغ کاهش یافته است.»

او افزود: «در مورد ماهی نیز بیشتر آن به خارج صادر می‌شود چون کاهش تومان مردم تقاضایی داخلی آن را به شدت کاهش داده است.»

قیمت گوشت قرمز با کیفیت در برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای بیش از 500 هزار تومان است. به عنوان یک نمونه «بسته نیم‌کیلویی گوشت قیمه‌ای مهیاپروتئین به 257 رسیده است که در مقایسه با یک ماه قبل افزایش 20 درصدی را نشان می‌دهد و نسبت به بهمن 1400 افزایش بیش از دو برابری را.»

قیمت یک کیلوگرم فیله، ران و سردست هم در فروشگاه‌های زنجیره‌ای 495 هزار تا 526 هزار تومان گزارش شده که در مقایسه با یک ماه قبل حدود 60 هزار تومان گران شده است.

از زمان آغاز ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی، تاکنون قیمت کالاهای اساسی افزایش چشمگیری داشته است. در ماه فروردین‌ در پی افزایش قیمت نان، شهروندان در بیش از 10 استان ایران اعتراضاتی را رقم زدند که به «اعتراضات نان» مشهور شد.

با شروع اعتراضات سراسری به قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، گزارش‌هایی از کاهش نرخ تورم کالاهای اساسی و مواد خوراکی منتشر شده بود که به نظر می‌رسد با کاهش تجمعات خیابانی شهروندان معترض، دوباره رو به افزایش قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید