ایران غنی‌سازی بالای 60 درصد را تکذیب کرد؛ زمینه‌سازی برای سفر گروسی به تهران

بر اساس گزارش بلومبرگ، این برای دومین بار در ماه جاری میلادی است که‌ کارشناسان آژانس، فعالیت‌های مشکوکی در تاسیسات اتمی ایران شناسایی می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی، غنی‌سازیِ بالای 60 درصد اورانیوم در ایران را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، کمالوندی، یک‌شنبه 30 بهمن، در واکنش به گزارش خبرگزاری «بلومبرگ» درباره غنی‌سازی 84 درصدی اورانیوم در ایران، آن را «سیاه‌نمایی و تحریف حقایق» خواند.

بلومبرگ گزارش داده بود، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته، غنی‌سازی اورانیوم تا سطح 84 درصد در ایران را تایید کرده‌اند.

آژانس در واکنش به گزارش خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد، از این گزارش‌ها آگاه بوده و درمورد «نتایج فعالیت‌های راستی‌آزمایی اخیر» در حال گفت‌وگو با جمهوری اسلامی است.

این نهاد بین‌المللی در توییتی به نقل از رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید کرد، نتایج این گفت‌وگوها در صورت لزوم به اطلاع شورای حکام در آژانس خواهد رسید.

افزایش سطح غنی‌سازی یا ذراتی که ناخواسته غنی‌سازی شدند؟

دو دیپلمات غربی به خبرگزاری بلومبرگ گفته‌اند، بازرسان به‌دنبال فهمیدن این موضوع هستند که آیا افزایش غنی‌سازی اورانیوم تا سطح 84 درصد توسط ایران عامدانه بوده یا پیامد ناخواسته تراکم اورانیوم در سانتریفیوژها بوده است.

کمالوندی نیز در اظهارات خود، وجود ذرات اورانیوم با غنای بیش از 60 درصد را تکذیب نکرد. به گفته او، «وجود ذره یا ذرات اورانیوم بالاتر از 60 درصد در فرآیند غنی‌سازی به معنی غنی‌سازیِ بالای 60 درصد نیست.»

بر اساس گزارش بلومبرگ، این برای دومین بار در ماه جاری میلادی است که‌ کارشناسان آژانس، فعالیت‌های مشکوکی در تاسیسات اتمی ایران شناسایی می‌کنند.

ابراز نارضایتی از گزارش بلومبرگ

گزارش بلومبرگ و واکنش آژانس بین المللی انرژی اتمی باعث خشم شماری از مقامات جمهوری اسلامی شده است. خبرگزاری «نور نیوز» رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی در توییتی رافائل گروسی، مدیر کل آژانس را هدف حمله شخصی قرار داده و گزارش بلومبرگ را «فضاسازی رسانه‌ای» خواند.

نور نیوز در این زمینه گروسی را مدیری «جاه‌طلب و فاقد اعتماد به نفس» خواند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، دوشنبه 1 اسفند، در نشستی مطبوعاتی از تأیید یا تکذیب گزارش بلومبرگ خودداری کرد، اما مدعی شد که این گزارش با هدف آسیب به روند مذاکرات احیای «برنامه جامع اقدام مشترک» موسوم به توافق «برجام» منتشر شده است.

مقامات جمهوری اسلامی در حالی به‌دنبال ادامه مذاکرات احیای برجام هستند که دولت بایدن اعلام کرده است، جمهوری اسلامی فرصت احیای این توافق هسته‌ای را در سپتامبر سال گذشته از دست داد.

دولت بایدن همچنین اعلام کرده است، ادامه مذاکرات هسته‌ای وین برای احیای توافق هسته‌ای سال 2015 دیگر در دستور کار واشینگتن قرار ندارد.

زمینه‌سازی برای سفر گروسی به ایران

به دنبال عدم همکاری جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روابط بین تهران و این نهاد بین‌المللیِ وابسته به سازمان ملل رو به وخامت نهاده است.

در همین زمینه حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در تماس با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داد که تهران در حال زمینه‌سازی سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به ایران است.

گروسی پیشتر ضمن اعلام آمادگی برای سفر به ایران هشدار داده بود، جمهوری اسلامی پیش از وخیم‌تر شدن اوضاع باید فوراً با آژانس گفت‌وگو کند.

با افزایش روزافزون قیمت مواد غذایی در ایران و ثبت رکورد تاریخی 49 هزار تومان برای هر دلار آمریکایی، مقامات جمهوری اسلامی بی‌صبرانه به‌دنبال احیای توافق هسته‌ای سال 2015 بوده و اعلام کرده‌اند، «بدون هیچ پیش‌شرطی» آماده دستیابی به توافق نهایی در مذاکرات برجام هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید