رئیس جمهوری آذربایجان، ایران را به دست‌داشتن در حمله به سفارت این کشور متهم کرد

علی‌اف در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ رژیم ایران را به حمله به سفارت کشورش در تهران متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، شنبه 29 بهمن گفت که یک نهاد دولتی ایرانی پشت حمله مسلحانه ماه گذشته به سفارت کشورش در تهران بود که در پی این حادثه یک افسر امنیتی کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

علی‌اف در اولین انتقاد مستقیم خود از مقامات تهران درباره حادثه حمله به سفارت آذربایجان، گفت «سهل‌انگاری پلیس» و «عدم اقدام فوری» برای متوقف کردن فرد مسلح و همچنین «مصاحبه تلویزیون دولتی ایران با مهاجم» بلافاصله پس از دستگیری او، نشان می‌دهد که او از سوی برخی از نهادهای رژیم ایران فرستاده شده است.

پس از حمله مسلحانه 27 ژانویه به سفارت آذربایجان در تهران، دولت آذربایجان در واکنش به آنچه حمله تروریستی توصیف کرد سفارت خود را بست و کارمندان و خانواده‌هایشان را از کشور خارج کرد.

جمهوری اسلامی بلافاصله مدعی شد که فرد مهاجم را بازداشت کرده و این حمله با دلایل شخصی صورت گرفته است.

علی‌اف روز گذشته در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ به خبرنگاران گفت که عادی‌سازی روابط با ایران به تحقیقات شفافی بستگی دارد که مسئولین حمله به سفارت را مورد بازخواست قرار دهد.

حمله بی‌سابقه به سفارت آذربایجان زمانی رخ داد که تنش‌ها بین ایران و آذربایجان بر سر مسائلی از جمله روابط باکو با اسرائیل و درگیری آن با ارمنستان بر سر منطقه جدایی‌ناپذیر قره‌باغ بالا گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید