پخش برنامه‌های «ایران‌اینترنشنال» پس از تهدید کارکنان آن از لندن به واشینگتن منتقل شد

برخی خبرنگاران ایرانی فعال در خارج از کشور از احضار و تهدید اعضای خانواده خود در ایران توسط نهادهای امنیتی سخن گفته و تماس‌های تهدیدآمیزی نیز از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی دریافت کرده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شبکه «ایران‌اینترنشنال» مستقر در لندن، پایتخت بریتانیا اعلام کرد که «برای حفظ امنیت روزنامه‌نگاران و همکاران خود، پخش برنامه‌های این شبکه را از شامگاه جمعه از لندن متوقف و همه بولتن‌های خبری 24 ساعته خود را به واشینگتن‌» منتقل کرده است.

این شبکه فارسی‌زبان، بامداد شنبه 29 بهمن تصریح کرد، تصمیم مذکور «در پی هشدارهایی صورت گرفت که پلیس متروپولیتن لندن، درباره وجود تهدیدهای جدی و فوری نسبت به امنیت روزنامه‌نگاران ایرانی شاغل در این رسانه به مدیران ایران‌اینترنشنال» داده بود.

ایران‌اینترنشنال تاکید کرده که به‌رغم «توقف موقت» فعالیت دفتر خود در لندن، به فعالیت خبررسانی ادامه داده و «این نوع تهدیدات تاثیری بر کار حرفه‌ای خبررسانی این شبکه نخواهد داشت.»

پلیس متروپولیتن لندن دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد یک تبعه اتریشی به نام «محمدحسین دوتایف» به اتهام تلاش برای «انجام جرائم مرتبط با عملیات تروریستی علیه ساختمان ایران‌اینترنشنال» را در دادگاهی در وست‌‌مینیستر تحت محاکمه قرار گرفت.

در پی اعتراضات سراسری گسترده جاری در ایران که از اواخر شهریور گذشته در پی قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی به بهانه عدم رعایت حجاب حکومتی رخ داد، مقامات جمهوری اسلامی به تهدید کارکنان و خبرنگاران ایرانی شاغل در رسانه‌ها و شبکه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور پرداختند.

مسئولان جمهوری اسلامی به‌رغم قطع اینترنت و فیلترینگ گسترده شبکه‌های اجتماعی، و بدون‌ اشاره به ریشه‌های داخلی اعتراضات گسترده در سال‌های اخیر، علت فراگیری خیزش‌های اجتماعی علیه حاکمیت کنونی را به «دخالت بیگانگان و تحریک رسانه‌های خارجی» ارجاع داده‌اند.

در همین رابطه، مت جوکس، رئیس پلیس مبارزه با تروریسم بریتانیا، پنج‌شنبه گفت که «جمهوری اسلامی دست‌کم 15 بار برای ربودن یا حتی کشتن اتباع بریتانیایی یا افراد مستقر در بریتانیا تلاش کرده است.»

پیش از این، برخی خبرنگاران ایرانی فعال در خارج از کشور از احضار و تهدید اعضای خانواده خود در ایران توسط نهادهای امنیتی سخن گفته و تماس‌های تهدیدآمیزی نیز از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی دریافت کرده بودند.

شبکه ایران‌اینترنشنال در 16 آبان هم «از تهدید جانی فوری علیه دو روزنامه‌نگار خود در بریتانیا از طرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» خبر داد و اعلام کرد که «کارکنانش از سوی پلیس متروپولیتن از تهدید‌ها علیه خود» مطلع شدند.

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه ‌پاسداران و اسماعیل قاآنی، فرمانده سپاه قدس هم پس از اوج گیری اعتراضات سراسری جاری در ایران، رسانه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی خارج از کشور و کشورهای میزبان آنها را صراحتا تهدید کرده بودند.

شبکه تلویزیونی «کان» در آبان سال جاری خبر داده بود، سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل شواهدی را به مقامات بریتانیایی ارائه داده‌اند که دال بر تلاش جمهوری اسلامی برای حمله به روزنامه‌نگاران ایرانی ساکن بریتانیا است.

کن مک‌کالوم، مدیر کل سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا موسوم به «ام آی 5» در همین زمینه هشدار داده بود، جمهوری اسلامی درنظر دارد تا شماری از افراد ساکن بریتانیا را مورد هدف قرار دهد.

به گفته مک‌کالوم، از آغاز سال 2022 تا نوامبر آن سال، این نهاد امنیتی موفق شده بود از دست‌کم 10 طرح جمهوری اسلامی در این زمینه آگاه شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید