فرمانده نیروی انتظامی چابهار به اتهام تجاوز جنسی محکوم شد

تاخیر رژیم جمهوری اسلامی در رسیدگی به این پرونده تجاوز جنسی جمعه خونین زاهدان و کشتار معترضان در بلوچستان را رقم زده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با وجود خشم و اعتراض عمومی و کشته شدن بیش از 100 نفر فقط در جمعه خونین زاهدان و بازداشت صدها نفر از دادخواهان در چابهار و عموم بلوچستان و پس از ماهها تعلل در رسیدگی به این پرونده و در پی اعمال فشارها و تحریم‌های بین‌المللی، فرمانده نیروی انتظامی چابهار به اتهام تجاوز جنسی مجرم شناخته شده و به حبس کوتاه مدت تعزیری و انفصال از خدمت محکوم شد.

خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا»، جمعه 28 بهمن، از صدور حکم انفصال از خدمت و حبس 15 ماهه برای هر یک از سه اتهام «ابراهیم کوچک‌زایی»، فرمانده انتظامی چابهار که به تجاوز به یک دختر 15 ساله بلوچ متهم است، خبر داد.

اواخر مهرماه، روزنامه «هم‌میهن» چاپ تهران گزارش داده بود که این فرمانده انتظامی چابهار تا زمان برگزاری دادگاه با قید وثیقه آزاد است.

همچنین وب‌سایت «روزنامه اعتماد» نیز جمعه 28 بهمن نوشت که «حکم صادر شده قطعی و لازم الاجرا است» و «پرونده ابراهیم کوچک‌زایی در زمینه برخی اتهامات مطروحه دیگر، در دیوان عالی کشور در حال بررسی و رسیدگی است.»

بر اساس این گزارش، اتهامات این فرمانده پلیس، «ایجاد جو بدبینی نسبت به نیروی انتظامی»، «تهیه صورتجلسه خلاف واقع» و «لغو دستور و تهدید» اعلام شده که بابت هر کدام به 15 ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

در شهریورماه و پیش از آن‌که ژینا (مهسا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد کشته شود، رسانه‌های حقوق‌بشری بلوچستان از تجاوز ابراهیم کوچک‌زایی به یک دختر 15 ساله بلوچ در چابهار خبر داده بودند.

انتشار این گزارش‌ها به شکل‌گیری اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان منجر شد. در روز جمعه هشتم مهرماه در زاهدان، نیروهای سرکوب‌ رژیم جمهوری اسلامی روی نمازگزاران و معترضان بلوچ در اعتراف مسجد مکی که نسبت به عدم رسیدگی به این پرونده اعتراض کرده بودند، آتش گشودند و تنها در آن روز، بیش از یکصد نفر از شهروندان معترض، کشته و صدها نفر نیز زخمی شدند.

چند هفته بعد از سرکوب مرگ‌بار معترضان در زاهدان نیز، شهروندان معترض در شهر خاش با سرکوب دیگری مواجه شدند. بنا به گزارش‌های رسانه‌های حقوق‌بشری، دست‌کم 16 نفر نیز روز جمعه 13 آبان ماه در شهر خاش، به دست نیروهای سرکوب‌گر رژیم کشته شدند.

سازمان‌های حقوق‌بشری بلوچستان می‌گویند که آمار کشته شدگان آن روز‌ها در حال افزایش است زیرا برخی از زخمی‌ها با توجه به عدم دسترسی به درمان و به دلیل شدت جراحات وارده، به تازگی جان خود را از دست داده‌اند.
اعتراضات جمعه هشتم مهرماه زاهدان، معروف به «جمعه خونین زاهدان»، سرآغازی برای اعتراضات ضد‌حکومتی هفتگی در بلوچستان بود که تا به امروز و با گذشت بیش از 20 هفته همچنان ادامه دارد.

از زمان شروع اعتراضات سراسری در ایران، تاکنون گزار‌ش‌های بسیاری از آزار، تعرض و تجاوز جنسی ماموران امنیتی به زنان و دختران بازداشت شده، منتشر شده است.

اوایل ماه جاری، گروه هکری «عدالت علی»، اسنادی را در اختیار شبکه خبری «ایران اینترنشنال» قرار داد که نشان می‌داد، دو مامور سپاه پاسداران در تهران به دو دختر 18 و 23 ساله تجاوز جنسی کرده‌اند.

هفته پیش نیز خبرگزاری حقوق‌بشری «حال‌وش» از تجاوز جنسی ماموران اطلاعات سپاه به دختران بازداشت شده در جریان اعتراضات در زاهدان خبر داده بود. یکی از دخترانی که با حال‌وش گفت‌وگو کرده، گفته بود که ماموران به آنها تجاوز کرده و قصد داشتند که از این طریق از آن‌ها اعتراف بگیرند که با کارکنان مسجد مکی و روحانیون مورد اعتماد مردم، رابطه جنسی دارند.

کوچک‌زایی فرمانده انتظامی چابهار که اکنون ناچار و با تاخیر توسط دستگاه قضایی ایران مجرم شناخته شده و محکوم شده پیش‌تر در اواسط آذرماه به‌دلیل نقشی که در نقض حقوق بشر داشته به‌همراه دو مقام امنیتی دیگر جمهوری اسلامی از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شد. بنا بر اطلاعیه وزارت خزانه‌داری آمریکا او حق ورود به خاک آمریکا را ندارد و دارایی‌های احتمالی او نیز در این کشور ضبط خواهد شد.

مقام‌هایی که به همراه کوچک‌زایی تحریم شدند، علی اکبر جاویدان، فرمانده انتظامی کرمانشاه و الله‌کرم عزیزی، رییس زندان رجایی‌شهر کرج هستند که اخیرا در سرکوب افراد بازداشت‌شده و اعدام معترضان جوان نقش داشته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید