دو معترض بازداشتی بلوچ به اعدام محکوم شدند

به گفته منابع حقوق بشری این دو معترض محکوم به اعدام در طول مدت بازداشت به‌شدت تحت شکنجه قرار گرفتند و از آنان اعتراف اجباری اخذ شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وبسایت «حال وش» که اخبار استان سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، شنبه 29 بهمن، با انتشار گزارشی خبر داد که «منصور حوت» و «نظام‌الدین حوت»، دو معترض بلوچ که در جریان اعتراضات چابهار بازداشت شدند، به اتهام «محاربه و افساد فی الارض» به اعدام محکوم شده‌اند.

در گزارش حال وش آمده است که منصور حوت، متولد 1374 و نظام‌الدین حوت، متولد 1381 در هشتم مهرماه سال جاری توسط اداره اطلاعات سپاه بازداشت شدند.

وب‌سایت حقوق بشری حال‌ وش به نقل از یک منبع آگاه نوشته است که «منصور و نظام الدین حوت توسط شعبه دو کیفری دادگاه موسی نوری زاهدان، بدون داشتن حق وکیل انتخابی به اعدام محکوم شده‌اند و هر دو نفر به رای صادره اعتراض نموده که نتیجه اعتراض تاکنون به آنان ابلاغ نشده است و هم اکنون در بند 9 زندان مرکزی زاهدان به‌سر می‌برند».

به گفته منابع حقوق بشری، این دو معترض محکوم به اعدام در طول مدت بازداشت به‌شدت تحت شکنجه قرار گرفتند و از آنان اعتراف اجباری اخذ شده است.

حال‌ وش همچنین در گزارشی از ابعاد گسترده تجاوز به زنان بازداشتی بلوچ پرده برداشت.

این وب‌سایت پنج‌شنبه بیستم بهمن‌ در گزارشی شرح روزهای قربانیان تجاوز در بازداشتگاه‌های زاهدان را منتشر کرد.

یکی از زنان بلوچ در این گفت‌وگو تایید کرد که در جریان بازجویی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه زاهدان از سوی بازجویان این نهاد امنیتی مورد «تجاوز جنسی» قرار گرفته‌ است.

این وبسایت طبق اظهارات قربانیان تجاوز جنسی نوشته است، بازجویان اطلاعات سپاه اصرار داشتند که قربانیان بگویند با چهره‌های شاخص رابطه جنسی داشته‌اند و بپذیرند که این افراد با «گروه مسلح بلوچستان و مجاهدین خلق و سلطنت‌طلبان» در ارتباط بوده‌اند.

در 5 ماهی که از شروع اعتراضات سراسری در ایران می‌گذرد، گزارش‌های بسیاری از تعرض، آزار و تجاوز جنسی نیروهای امنیتی به شهروندان بازداشت‌شده منتشر شده است.

پیشتر «سی‌ان‌ان» در گزارشی، از تجاوز جنسی به چندین زن جوان بازداشت‌شده در جریان اعتراضات و خشونت شدید جنسی علیه آنان خبر داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید