افشای ابعاد جدید از تجاوز به زنان بازداشتی بلوچ

بازجویان اطلاعات سپاه قصد داشته‌اند از زبان زندانیان زن بر علیه کارکنان مجموعه مسجد مکی زاهدان سناریوسازی بکنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وب‌سایت «حال‌ وش» که اخبار نقض حقوق‌بشر در سیستان و بلوچستان را منتشر می‌کند، در گزارشی از ابعاد گسترده تجاوز به زنان بازداشتی بلوچ پرده برداشت.

حال وش پنج‌شنبه 20 بهمن‌ در گزارشی شرح روزهای قربانیان تجاوز در بازداشتگاه‌های زاهدان را منتشر کرده بود.

یکی از این زنان بلوچ در این گفت‌وگو تایید کرد که در جریان بازجویی در بازداشتگاه اطلاعات سپاه زاهدان از سوی بازجویان این نهاد امنیتی مورد «تجاوز جنسی» قرار گرفته‌ است.

بنابراین گزارش بازجویان اطلاعات سپاه قصد داشته‌اند از زبان زندانیان زن «بر علیه کارکنان مجموعه مسجد مکی زاهدان سناریوسازی» بکنند.

یکی از قربانیان تجاوز به حال وش گفته است: «جای حساس بدن را با لگد فشار زیادی می‌دادند و ما را سگ‌های ماده …! می‌گفتند؛ الفاظ رکیک استفاده می‌کردند که چند بار با …! رابطه جنسی داشتید.»

حال‌ وش در توضیحی نوشته به دلیل اینکه فرد نام برده شده توسط بازجویان، یکی از «شخصیت‌های مورد احترام است اسم ایشان سانسور شده است.»

این وبسایت طبق اظهارات قربانیان تجاوز جنسی نوشته است، بازجویان اطلاعات سپاه اصرار داشتند که قربانیان بگویند با چهره‌های شاخص رابطه جنسی داشته‌اند و بپذیرند که این افراد با «گروه مسلح بلوچستان و مجاهدین خلق و سلطنت‌طلبان» در ارتباط بوده‌اند.

اما وقتی قربانیان این اتهامات بازجویان را انکار می‌کردند یکی از بازجویان به یکی از قربانیان گفته است: «من کاری می‌کنم که تو مثل بلبل بگی چند بار سرویس دادی اینجا لال مادرزاد به حرف می‌آد دختر هرزه!»

قربانی که مورد تجاوز قرار گرفته در ادامه شرح می‌دهد: «پس از تهدید، بازجو دو نفر را که انگار دم در منتظر بودند را صدا زد آمدند. بعد گفتند وقتشه! لباس هامو پاره کردن. هرچه فریاد زدم التماس کردم خواهش کردم منو بکشید اما این کار رو با من نکنید ولی فایده‌ای نداشت.»

حال‌ وش امروز نیز در گزارشی نوشت به اسنادی دسترسی پیدا کرده است که نشان می‌دهد دست‌کم سه دختر بازداشت‌شده دیگر نیز قربانی تجاوز جنسی ماموران اطلاعات سپاه زاهدان شده‌اند.

بر اساس روایت این قربانیان آنها «پس از‌ واقعه جمعه خونین در خیابان دانشگاه» شهر زاهدان بازداشت شده‌اند.

در 5 ماهی که از شروع اعتراضات سراسری در ایران می‌گذرد، گزارش‌های بسیاری از تعرض، آزار و تجاوز جنسی نیروهای امنیتی به شهروندان بازداشت‌شده منتشر شده است.

پیشتر «سی‌ان‌ان» در گزارشی، از تجاوز جنسی به چندین زن جوان بازداشت‌شده در جریان اعتراضات و خشونت شدید جنسی علیه آنان خبر داده بود.

نرگس محمدی، فعال حقوق‌بشر نیز که در زندان اوین زندانی است، در نامه‌ای از بند زنان این زندان، از آزار جنسی دختران و زنان جوان بازداشت‌شده در جریان اعتراضات خبر داده بود. او در این‌ نامه که در اختیار «بی‌بی‌سی فارسی» قرار گرفت، آزار جنسی را یکی از ابزارهای سرکوب نظام جمهوری اسلامی دانسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید