ادامه سقوط ریال ایران؛ قیمت دلار به بیش از 48 هزار تومان افزایش یافت

با بالا گرفتن تنش‌های سیاسی در روابط بین‌المللی ایران، بازارهای مالی و سرمایه‌ای در تب و تاب روند افزایشی و تردید معامله‌گران قرار گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نرخ هر دلار آمریکا در ایران امروز شنبه 29 بهمن به‌رغم تعطیلی رسمی بازار از 48 هزار تومان عبور کرد.

بازارهای مالی در ایران چند ماهی است که شاهد ناآرامی و افزایش هر روزه نرخ ارزهای خارجی در مقابل ریال است. این روند صعودی با و وعده‌های رئیس جدید بانک مرکزی و انتشار آنچه «خبرهای خوب» از سفر رئیسی به چین خوانده می‌شد، نه تنها کاهش نداشت بلکه روندی صعودی را طی کرد.

قیمت دلار دیروز نیز افزایش داشت. این رشد قیمت در تمام روز‌های آخرین هفته بهمن‌ماه پایدار بود. با وجود تلاش‌های نهاد پولی ایران برای ثبات در قیمت ارز، تنها در ماه بهمن این اسکناس آمریکایی حدود 12درصد رشد قیمت داشته است.

روند افزایش قیمت دلار در حالی‌ است که چند روز پیش رئیس کل بانک مرکزی ایران در مصاحبه‌ای تلویزیونی از یک «جریان قیمت‌ساز» حرف زد که عددسازی می‌کند و تلاش دارد «قیمت‌های بالا ایجاد کند».

محمدرضا فرزین در حالی‌که همراه ابراهیم رئیسی به چین رفته بود در ادامه از مردم خواست که به این جریان «توجه نکنند».

در واکنش به تحولات بازار ارز، مرتضی افقه، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، درباره وضعیت بازار ارز به اقتصاد 24 گفت: «در صورتی که شرایط فعلی تا پایان سال برقرار باشد دلار 50 هزار تومانی هم محتمل است.»

تحلیلگران بازار معتقدند نهاد پولی ایران، طی بیش از 40 روزی که فرزین سکان بانک مرکزی را در دست گرفته است، تلاش زیادی کرده تا قیمت را در کف کانال 40 هزار تومانی نگه دارد. با این حال، قیمت دلار بدون توجه به حرف‌درمانی راه خود را رفته و از زور و دستور پیروی نمی‌کند.

با بالا گرفتن تنش‌های سیاسی در روابط بین‌المللی ایران، بازارهای مالی و سرمایه‌ای در تب و تاب روند افزایشی و تردید معامله‌گران قرار گرفته است. در حال حاضر ایران در تنگنای مسائل خارجی و تورم‌ داخلی گرفتار شده است.

برخی کارشناسان بازار نیز بر این باورند که قیمت دلار متاثر از نقدینگی و تورم داخلی، در مسیر صعودی قرار گرفته است.

به نظر می‌رسد سیگنال‌های خبری مقامات ایرانی، دیگر تاثیری در پایین‌ آوردن قیمت دلار ندارد و بازار ارز، چشم‌ انتظار اخباری واقعی و با اثرپذیری بالاست تا دست‌کم روند افزایشی ارزهای خارجی متوقف شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید