مولوی عبدالحمید خواستار برگزاری همه‌پرسی برای تعیین نوع حکومت در ایران شد

امام جمعه مسجد مکی همچنین بر لزوم آزادی تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی از جمله روحانیون اهل سنت از زندان‌های ایران تأکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه مسجد مکی زاهدان خواستار برگزاری همه‌پرسی برای تعیین نوع حکومت در ایران شد و آن را بهترین راه برون‌رفت از «بن‌بست» میان مردم و جمهوری اسلامی دانست.

اسماعیل‌زهی، جمعه 28 بهمن، در خطبه نماز جمعه مسجد مکی و با انتقاد از حکومت «ولایت فقیه» گفت: «هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند از جانب خدا برای [امر] حکومت تعیین شده است.»

Advertisement

او در این اظهارات حق تعیین سرنوشت را متعلق به مردم دانست و گفت، حکومت باید به‌وسیله مردم انتخاب شود.

امام جمعه مسجد مکی در بخش دیگری از اظهارات خود با انتقاد از «سامانه مولدسازی» گفت، انتقال «اموال عمومی» به هیئتی 7 نفره برای فروش آن‌ها خیانت در امانت است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی پیشتر در سخنانی حمایت خود را از برنامه «مولدسازی» اعلام و از تصمیم «شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا» برای واگذاری بخشی از اموال عمومی به هیاتی 7 نفره حمایت کرد.

مولوی عبدالحمید همچنین بر لزوم آزادی تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی از جمله روحانیون اهل سنت از زندان‌های ایران تأکید کرد.

منبر نماز جمعه مسجد مکی زاهدان شاهد انتقادات صریح و بی‌پرده عبدالحمید اسماعیل‌زهی به عملکرد مقامات جمهوری اسلامی در هفته‌های گذشته بوده است. این انتقادات پس از آن آغاز شد که نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی با شلیک گسترده به مردم زاهدان در اولین هفته از مهر سال جاری، بیش از 100 شهروند بلوچ را در یک روز به قتل رساندند.

از این واقعه با نام «جمعه خونین زاهدان» یاد می‌شود. واقعه‌ای که به گفته عبدالحمید اسماعیل‌زهی، مسئولیت آن بر عهده رهبر جمهوری اسلامی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید