رابرت مالی: احضار رضا خندان با هدف ارعاب نسرین ستوده صورت گرفته است

انجمن «قلم» آمریکا در بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری رضا خندان شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران انگیزه نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی برای احضار رضا خندان را «سیاسی» و با هدف ارعاب نسرین ستوده، همسر او و فعال حقوق بشر دانست.

مالی، جمعه 28 بهمن در توییتی، احضار رضا خندان را «نمونه هولناکی» از بازداشت‌های سیاسی در جمهوری اسلامی دانست و گفت، تهران در زمینه بازداشت‌های سیاسی سابقه‌دار است.

Advertisement

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از نسرین ستوده به عنوان «کنش‌گر شجاع» یاد کرد و گفت، او پیشتر جایزه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا را دریافت کرده است.

انجمن «قلم» آمریکا، پنج‌شنبه 27 بهمن، در بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری رضا خندان شده بود. این انجمن بازداشت خندان را اقدامی برای «ساکت‌کردن و ارعاب» نسرین ستوده دانست.

انجمن قلم آمریکا ضمن محکومیت شدید این اقدام نوشت، نسرین ستوده و خانواده او پس از مواجهه با «اتهامات ساختگی» به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم شده و در معرض دیگر آزارها از جمله ممنوعیت سفر قرار گرفته‌اند.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی، دوشنبه 24 بهمن، رضا خندان را برای گذارندن دوران حبس خود احضار کرد.او در سال 97 به شش سال زندان محکوم شد اما اجرای این حکم به تعویق افتاده بود.

این احضار پس از آن صورت گرفت که نسرین ستوده در مصاحبه‌ای با تلویزیون «سی‌ان‌ان» تأکید کرد که مردم ایران خواهان تغییر رژیم سیاسی کشور خود و برگزاری همه‌پرسی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید