گزارش پلیس بریتانیا از خنثی‌ کردن اقدامات تروریستی علیه مخالفان رژیم جمهوری اسلامی

پلیس ضد‌تروریسم بریتانیا تلاش خود را برای مقابله با اقدامات ایران، روسیه و چین که شهروندان و افراد مقیم بریتانیا را تهدید می‌کند، متمرکز کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس پلیس ضد‌ترور بریتانیا، پنج‌شنبه اعلام کرد که در ماه‌های اخیر، رژیم جمهوری اسلامی دست‌کم 15 بار برای ربودن یا حتی کشتن اتباع بریتانیایی یا افراد ایرانی‌الاصل مستقر در بریتانیا که آنها را تهدیدی علیه سلطه خود تلقی می‌کند، اقدام کرده است.

به گزارش «رویترز» مت جوکس، پنج‌شنبه27 بهمن در یک کنفرانس مطبوعاتی در لندن به خبرنگاران گفت که اقدامات خرابکارانه و تلاش دولت‌های ایران، روسیه و چین برای ترور مخالفان خود در خاک بریتانیا، سبب شده که پلیس ضد‌ترور این کشور تمرکز خود را که از 11 سپتامبر 2001 و حمله اسلام‌گرایان افراطی به برج‌های دو قلوی نیویورک بر افراط‌گرایی اسلامی متمرکز بوده، برداشته و به زیرنظر گرفتن فعالیت‌های تروریستی این سه کشور، معطوف کند.

به گفته جوکس، پلیس ضد‌تروریسم لندن در سال گذشته میلادی توانسته است که 8 توطئه تروریستی در مراحل آخر را خنثی کند و در برخی مواردی که مورد تحقیق پلیس قرار گرفته، حتی کودکان زیر 13 سال نیز مشمول تحقیقات قرار گرفته‌اند.

پیشتر، کن مک کالوم، رئیس سازمان اطلاعات بریتانیا گفته بود که در پی تهدیدهای مقامات جمهوری اسلامی، سرویس‌های اطلاعاتی ایران دست‌کم در 10 مورد برای ربودن یا حتی کشتن شهروندان بریتانیایی یا افراد مقیم در بریتانیا اقدام کرده‌اند.

دو روز پیش، پلیس «متروپولیتن» لندن خبر داد، محاکمه محمد حسین دوتایف، تبعه 30 ساله کشور اتریش به اتهام «تلاش برای انجام جرائم مرتبط با عملیات تروریستی علیه ساختمان «ایران اینترنشنال»» در دادگاه وست‌مینستر بریتانیا آغاز شده است.

بر اساس این گزارش، این تبعه کشور اتریش روز شنبه 22 بهمن از سوی پلیس ضد‌تروریسم بریتانیا بازداشت شده است.

پلیس متروپولیتن لندن هنوز جزئیاتی درباره نحوه بازداشت او منتشر نکرده، اما خبرنگار «ایران اینترنشنال» روز 25 بهمن گزارش داد که او در دادگاه از طریق مترجم روسی حرف زده است.

جمهوری اسلامی در چهل و چهار سال اخیر پروژه ترور مخالفان خود در خارج از مرزهای ایران را ادامه داده است. اما، با شروع اعتراضات سراسری در واکنش به خشونت علیه زنان و قتل حکومتی مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، جهان غرب نسبت به این موضوع، حساسیت بیشتری پیدا کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید