محکوم شدن ایران به‌دلیل حمایت از تروریسم و انتشار تسلیحات موشکی و پهپادی آن در جهان

اعضای شورای همکاری خلیج و ایالات متحده آمریکا اقدامات بی‌ثبات کننده رژیم ایران در حمایت از تروریسم و انتشار تسلیحات موشکی و پهپادی آن را «تهدید امنیتی خطرناک علیه منطقه و کل جهان» دانستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کارگروه ویژه مشترک خلیجی- آمریکایی درباره ایران، پشتیبانی رژیم جمهوری اسلامی از تروریسم و انتشار تسلیحات موشکی و پهپادی آن در منطقه خلیج و همه مناطق جهان را محکوم کرد.

این کارگروه پنج‌شنبه 27 بهمن در بیانیه‌ای که از سوی شورای همکاری خلیج منتشر شده اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا و کشورهای عضو شورای همکاری «استمرار سیاست‌های بی‌ثبات‌کننده ایران و از جمله آن پشتیبانی ایران از تروریسم» را محکوم می‌کنند.

بنا به گزارش خبرگزاری «اخبار جهان عرب» در این بیانیه همچنین از سوی کشورهای خلیجی و ایالات متحده نسبت به تعاملات نظامی رژیم جمهوری اسلامی ایران با طرف‌های دولتی و غیردولتی و از جمله آن استمرار پشتیبانی تسلیحاتی ایران از کودتاگران حوثی در یمن از طریق ارسال سلاح‌ و جنگ‌افزارهای پیشرفته و پهپادی به این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت تهران، ابراز نگرانی شده است.

کارگروه ویژه مشترک در امور ایران همچنین درباره انتشار تسلیحات ایرانی و ارسال این جنگ‌افزارها به دیگر طرف‌ها به عنوان عامل «تهدید امنیتی خطرناک علیه منطقه و کل جهان» هشدار داده و اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در حمایت از گروه‌ شبه‌نظامی نیابتی حوثی را عامل طولانی شدن جنگ و وخیم‌تر شدن فاجعه انسانی در یمن دانست.

شایان ذکر است که تعدادی از نمایندگان جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکا پیش‌نویس لایحه‌ای را به مجلس سنای ایالات متحده ارائه دادند که ایران را به‌دلیل ارسال تسلیحات پهپادی به دیگر مناطق در منطقه و جهان محکوم کرده و خواستار مقابله با آن شده است.

بنا بر گزارش خبرنگار «العربیه» این نمایندگان آمریکایی همچنین از دولت بایدن خواستند که تلاش‌های خود را برای طراحی سامانه‌هایی جهت مقابله با این تسلیحات پهپادی ایران به‌کار گیرد.

این گام پس از آن اتخاذ می‌شود که رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران چهارشنبه 26 بهمن از شواهد فزاینده درباره استفاده از پهپادهای ایرانی در منطقه و از سوی روسیه در تهاجم نظامی به اوکراین خبر داد.

دولت آمریکا اخیرا تحریم‌هایی جدید را علیه افراد و نهادهای ایرانی و از جمله آن سپاه پاسداران که در فعالیت‌های ساخت پهپاد و ارسال تسلیحات و فناوری‌های پهپادی به روسیه نقش دارند اعمال کرد.

رویکرد ایران همواره به‌دلیل اقدامات بی‌ثبات‌کننده و پشتیبانی تسلیحاتی و مالی آن از گروه‌های شبه‌نظامی در خاورمیانه و از جمله در عراق، یمن، سوریه و لبنان که امنیت این کشورهای را بر‌هم زده است، مورد انتقاد بوده و محکوم شده است.

در تازه‌ترین مورد از این قبیل اقدامات بی‌ثبات کننده رژیم ایران، گزارش‌های بین‌المللی و غربی تایید کرده‌اند که رژیم جمهوری اسلامی مدت‌ها است که در همکاری با القاعده به «سیف العدل» رهبر جدید این سازمان تروریستی پناه داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید