جزئیات جدید از شکنجه‌های 6 زندانی سیاسی عرب محکوم به اعدام در اهواز

بر اساس گفته‌های یک منبع مطلع به اطلس زندان‌های ایران: بازجویان علی مجدم را مقابل دیدگان همسر و فرزندش شکنجه کردند و بیش از شش ماه او را در سلول انفرادی نگه داشتند تا بتوانند از او اعتراف اجباری بگیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان حقوق‌بشری «اطلس زندان‌های ایران» در گزارشی از شکنجه و روند دادرسی ناعادلانه 6 زندانی سیاسی عرب اهوازی که اخیرا به اعدام محکوم شده‌اند، خبر داد.

اطلس زندان‌های ایران، پنج‌شنبه 27 بهمن اعلام کرد که بر اساس گزارش‌های رسیده به دست این سازمان، قاضی شعبه چهار دادگاه انقلاب اهواز که حکم اعدام را برای این شهروندان صادر کرده، سه‌شنبه 25 بهمن، «شخصا» با حضور در زندان شیبان و سپیدار این شهر، احکام این 6 نفر و 6 زندانی سیاسی دیگری که به زندان‌های بلندمدت از 5 تا 35 سال محکوم شده‌اند را به آنها ابلاغ کرده است.

پیشتر سازمان حقوق‌بشر اهواز در گزارشی نوشته بود که شعبه 4 دادگاه انقلاب اهواز برای شش زندانى سياسى عرب در زندان شيبان اهواز، حکم اعدام صادر کرده است.

این سازمان سه‌شنبه 25 بهمن، اسامی این شهروندان زندانی را «علی مجدم»، فرزند صالح؛ «معین خنفری»، فرزند صادق؛ «محمدرضا مقدم»، فرزند محمدعلی؛ «سید سالم موسوی»، فرزند خلف؛ «سيدعدنان موسوی»، فرزند يونس و «حبيب دريس»، فرزند عبدالامير اعلام کرد.

همچنین، 6 شهروند عرب زندانی دیگر در این زندان، به نام‌های فارس عموری(رماحی)، جاسم آلبوغبيش، قاسم مقدم (برادر محمدرضا مقدم)، اسكندر مقدم، رعد منيعات، توفیق منیعات نیز هر یک به احکام حبس طولانی از 5 تا 35 سال زندان محکوم شده‌اند.

بر اساس گفته‌های یک منبع مطلع به اطلس زندان‌های ایران، «بازجویان علی مجدم را مقابل دیدگان همسر و فرزندش شکنجه کردند و بیش از شش ماه او را در سلول انفرادی نگه داشتند تا بتوانند از او اعتراف اجباری بگیرند.»

این منبع آگاه که خود زندانی سیاسی سابق است و مدتی را با این شهروندان در زندان سپری کرده، درباره شکنجه‌های شدید و طولانی‌مدت علیه متهمان این پرونده به نقل از حبیب دریس گفته است: «حبیب می‌گفت، بازجویان اطلاعات سپاه پاهای من را می‌بستند و به بالا می‌کشیدند. در حالی که سرم روبه پایین بود، در حالت آویزان سرم را بارها داخل آب می‌کردند. بعضی وقت‌ها درحالی‌که دست و پاهایم را بسته بودند، حواله‌ای را روی صورتم می‌گذاشتن و آب روی صورتم می‌ریختند که باعث احساس خفگی می‌شد و این کارها را بارها و بارها تکرار می‌کردند. این شکنجه‌ها به غیر از شکنجه‌هایی بود که با کابل و لوله سبز انجام می‌شد. آنقدر با کابل و لوله سبز من را میزدند که باعث می‌شد بدنم زخم و خونی و پوست بدنم کنده شود.»

احکام اعدام و حبس طولانی‌مدت برای فعالان عرب اهوازی در حالی صادر شده که رسانه‌های ایران مدام فرمان حکومتی رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر «عفو» زندانیان سیاسی و معترضان بازداشت‌شده را برجسته می‌کنند.

تاکنون ده‌ها بازداشتی اعتراضات یا زندانی سیاسی که مدت حبس خود را تقریبا به طور کامل تحمل کرده بودند، از زندان‌های ایران آزاد شده‌اند.

اما کماکان صدها زندانی سیاسی به‌ویژه با محکومیت‌های طولانی و در مناطق پیرامونی همچنان بدون رسیدگی پزشکی، برخورداری از مرخصی یا هر گونه تخفیفی احکام حبس خود را در شرایط هولناکی در زندان‌ها می‌گذارند.

ناظران بر این باورند که مطرح شدن موضوع «عفو» در رسانه‌های رژیم ایران تنها جنبه تبلیغاتی و تلاش برای اعتباریابی داشته است و نام بسیاری از بازداشت‌شدگان و محکومان سیاسی هنوز در لیست‌های «عفو» دیده نمی‌شود و همچنان خانواده بسیاری از زندانیان چشم انتظار آنان هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size