دلار آمریکا در سایه انکار مقامات ایران و سانسور رسانه‌ای از مرز 47 هزار تومان گذشت

اقتصاد24»: به نظر می‌رسد دلار به آرامی در حال خروج از لاک دفاعی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که رسانه‌های ایران همچنان مدعی هستند قیمت دلار زیر 45 هزار تومان تثبیت شده است، وب‌سایت‌های مبادله دلار، همچون زربان و «طلا.آی‌آر» از سقوط دوباره ارزش پول ملی ایران، «ریال» در بازار تهران خبر داده و اعلام کردند که رقم مورد معامله، به بالای 47 هزار تومان رسیده است.

با صعود قیمت دلار، وب‌سایت«اقتصاد24» در این‌باره نوشت:«قیمت دلار در حالی در کانال 46 هزار تومان در حال پیشروی است که به نظر می‌رسد دلار به آرامی در حال خروج از لاک دفاعی است».

این وب‌سایت که در سایه سانسور رسانه‌ای به‌طور ضمنی به ناکارآمدی فشارهای دولت و بگیر و ببندهای آن برای پایین نگهداشتن نرخ دلار اشاره کرده افزود که قیمت دلار آمریکا در معاملات غیر‌رسمی با کانال قیمتی 44 هزار تومانی خداحافظی کرده و در حال رنج‌سازی در کانال‌‌های بالاتر است.

این دومین بار است که طی هفته جاری، ارزش پول ملی ایران، با سقوط روبرو شده است. شنبه 23 بهمن، دلار مرز 45 هزار تومان را در بازار آزاد ایران رد کرد.

وب سایت‌هایی که روزانه نرخ ارزهای خارجی را اعلام می‌کنند، نرخ دلار آمریکا را در روز شنبه، چهل و پنج هزار و ششصد تومان اعلام کرده بودند.

خبرگزاری «رویترز» نیز، پیشتر در گزارشی نوشته بود که ارزش پول ملی ایران روز شنبه اول بهمن به پایین‌ترین میزان خود رسیده است.

با این‌وجود، گزارش‌ها نشان می‌دهد که با تداوم سیر صعودی قیمت دلار در بازار ایران، ارزش پول ملی ایران روز چهارشنبه روند کاهش را ادامه داده و با مبلغ 47 هزار و 200 تومان در ایران معامله شده است.

تا حدود پنج ماه پیش قیمت دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز تهران با نرخ تقریبی 28 هزار تومان معامله می‌شد. اما از زمان توقف مذاکرات برای احیای برجام و سرکوب مرگ‌بار اعتراضات در ایران، قیمت دلار به شدت افزایش یافته است.

تحلیل‌گران می‌گویند که سقوط پی‌در‌پی ارزش پول ملی ایران در کنار تورم افسارگسیخته‌ای که زندگی را برای شهروندان ایران غیرقابل تحمل کرده است، منجر به اعتراضات گسترده‌تری خواهد شد که سرانجام به سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی منجر می‌شود.

این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی هنوز در وضعیت انکار شرایط دشوار معیشتی مردم هستند و ماه گذشته، احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی در واکنش به سقوط ارزش ریال، گفته بود که «دلار را ما خودمان بزرگ کردیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید