انتشار «منشور مطالبات حداقلی» توسط بیست تشکل ایرانی با هدف گسترش جنبش‌های اجتماعی

آزادی فوری همه زندانیان سیاسی، لغو فوری مجازات مرگ، برابری کامل حقوق زنان با مردان و جلوگیری از اعمال کنترل مردسالارانه، جدایی دین از سیاست، امحای قوانین مبتنی بر تبعیض ملی و مذهبی از جمله موارد ذکر شده در این منشور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیست تشکل صنفی و مدنی مستقل در ایران با انتشار منشوری، «مطالبات حداقلی» خود را در قالب 12 بند مطرح کرده و تاکید کردند، تحقّق این خواسته‌ها تنها راه ایجاد «ساختمان جامعه‌ای نوین و مدرن و انسانی» در ایران است.

این منشور، اعتراضات 1401 ایران را بر آمده از «متن جنبش‌های بزرگ و مدرن اجتماعی» دانسته و به نقش «نسلی شکست‌ناپذیر» در این جنبش اشاره کرده که «مصمم‌اند بر تاریخ یک‌صد سال عقب‌ماندگی و در حاشیه ماندن آرمان برپایی جامعه‌ای مدرن و مرفه و آزاد در ایران، نقطه پایانی بگذارند.»

امضاکنندگان این منشور از جنبش‌های اجتماعی خواستند تا با تمرکز بر اتحاد و هم‌پیوستگی، این مطالبات را در کارخانه‌ها، دانشگاه‌ها، مدارس، محلات و در «صحنه جهانی» فریاد بزنند.

آزادی فوری همه زندانیان سیاسی، لغو فوری مجازات مرگ، برابری کامل حقوق زنان با مردان و جلوگیری از اعمال کنترل مردسالارانه، جدایی دین از سیاست، امحای قوانین مبتنی بر تبعیض ملی و مذهبی از جمله موارد ذکر شده در این منشور است.

امضاکنندگان این منشور همچنین خواستار «مصادره اموال همه اشخاص حقیقی و حقوقی و نهادهای دولتی و شبه دولتی و خصوصی که با رانت حکومتی اموال و ثروت‌های اجتماعی مردم ایران را به یغما برده‌اند» شده و تاکید کرده‌اند، این ثروت باید نیازهای مناطقی که «در دو حکومت جمهوری اسلامی و رژیم سلطنتی» از امکانات رفاهی محروم بوده‌اند را فراهم کند.

عادی‌سازی روابط خارجی در بالاترین سطوح با همه کشورهای جهانی، ممنوعیت دستیابی به سلاح اتمی و «برچیده شدن ارگان‌های سرکوب» از دیگر خواسته‌های امضاکنندگان در این منشور است.

این بیست تشکل صنفی و مدنی همچنین خواستار «محدود کردن اختیارات دولت و دخالت مستقیم و دائمی مردم در اداره امور کشور از طریق شوراهای محلی و سراسری» شده‌اند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، اتحادیه آزاد کارگران ایران، کانون مدافعان حقوق بشر، سندیکای کارگران شرکت نیشکر‌ هفت تپه، شورای بازنشستگان ایران، شورای بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی(بستا)، ندای زنان ایران، صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد اهواز، تشکل دانشجویان پیشرو و شورای دانش‌آموزان آزاداندیش ایران از جمله امضاکنندگان این منشور هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید