برنامه زیست‌محیطی سازمان ملل خواستار آزادی «نیلوفر بیانی» شد

نیلوفر بیانی با انتشار چندین نامه از زندان تاکید کرده است بازجوها برای اخذ اعتراف اجباری او را تحت شکنجه، آزار جنسی، جسمی و روحی قرار داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برنامه زیست‌محیطی سازمان ملل متحد، «یونپ» بار دیگر خواستار آزادی نیلوفر بیانی، پژوهشگر و فعال محیط زیست ایرانی از زندان اوین شد.

اینگر اندرسن، مدیر اجرایی یونپ، دوشنبه 24 بهمن در توییتی به زبان انگلیسی و فارسی، بار دیگر خواسته آزادی او را مطرح کرد و نوشت: «5 سال از زمانی که نیلوفر بیانی، همکار سابق ما در یونپ، در ایران زندانی شد، می‌گذرد. با توجه به عفو اخیر برخی زندانیان توسط مقامات ایرانی، بار دیگر درخواست خودم برای آزادی او را تکرار می‌کنم.»

Advertisement

پرونده موسوم به «محیط زیستی‌ها» پس از بازداشت فعالان محیط زیست در ایران و طرح اتهامات امنیتی علیه آن‌ها تشکیل شد. نیلوفر بیانی متهم ردیف دوم در این پرونده بود. او در بهمن 1396 از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دستگیر و متهم به جاسوسی شد.

نیلوفر بیانی با انتشار چندین نامه از زندان تاکید کرده است، بازجوها برای اخذ اعتراف اجباری، او را تحت شکنجه، آزار جنسی، جسمی و روحی قرار داده‌اند.

کاووس سیدامامی، امیرحسین خالقی، عبدالرضا کوهپایه، هومن جوکار، مراد طاهباز، سام رجبی، سپیده کاشانی و طاهر قدیریان از دیگران فعالان محیط زیستی بودند که در این پرونده اتهامات مشابهی علیه آن‌ها مطرح شد و بازداشت شدند.

اقدامی ریاکارانه

به‌دنبال موافقت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با «عفو» برخی از زندانیان، مقامات این کشور مدعی شدند که ده‌ها هزار زندانی شامل این عفو قرار خواهند گرفت.

مقامات جمهوری اسلامی همچنین مدعی شدند که این عفو شامل بسیاری از بازداشتی‌های اعتراضات سال 1401 نیز خواهد بود. بر اساس پژوهش خبرگزاری «هرانا»، مقامات جمهوری اسلامی در جریان این اعتراضات بیش از 19 هزار نفر را بازداشت کرده‌اند.

به گفته فعالان حقوق بشری و بر اساس اظهارات بازداشت‌شدگان، مقامات جمهوری اسلامی از برگزاری دادگاه‌های عادلانه برای رسیدگی به اتهامات این افراد خودداری می‌کنند.

بر اساس جزئیاتی که رسانه‌های جمهوری اسلامی در این زمینه منتشر کرده‌اند، فرمان «عفو» علی خامنه‌ای، شامل کسانی که متهم به «ارتکاب جاسوسی و ارتباط مستقیم با سرویس‌های اطلاعاتی خارجی» هستند، نخواهد شد.

نام بسیاری از بازداشت‌شدگان و محکومان سیاسی هنوز در لیست‌ عفو دیده نمی‌شود و همچنان خانواده بسیاری از زندانیان چشم انتظار آنان هستند.

الهه محمدی، نیلوفر حامدی، مصطفی نیلی، آرش کیخسروی، امیرسالار داوودی، گیتی شفیعی، توماج صالحی، زینب جلالیان، محمدعلی عموری‌نژاد، سپیده قلیان، بهاره هدایت، نرگس محمدی، سعید ماسوری، مریم اکبری‌فرد و سعید مدنی از جمله افرادی هستند که هنوز در بازداشت بوده و شامل این عفو قرار نگرفته‌اند.

در همین زمینه، محمود امیری‌مقدم، رئیس سازمان «حقوق بشر ایران» ربط دادن خبر عفو به معترضان بازداشت‌شده را یک «اقدام ریاکارانه» دانست و گفت، رسانه‌های داخلی و برخی اشخاص جهت «فریب افکار عمومی» از آن استفاده می‌کنند.

شمار دیگری از ناظران خاطرنشان کرده‌اند، با توجه به آمار بالای زندانیان در ایران و بحران‌های اقتصادی در این کشور، شواهدی مبنی بر وجود انگیزه‌های اقتصادی در این تصمیم مقامات جمهوری اسلامی دیده می‌شود.

به گفته این ناظران، آزادی «هزاران نفر» از زندان‌های ایران، بار اقتصادی سنگینی را از روی دوش مقامات جمهوری اسلامی برمی‌دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید