انفجار مشکوک و ادعای انهدام مهمات تاریخ‌ گذشته در کرمان

مقامات ایرانی هیچ‌گونه توضیحی درباره چرایی ناگهانی بودن این انفجار که باعث رعب و وحشت مردم منطقه شده و عدم‌اطلاع‌رسانی قبلی درباره آن، ارائه ندادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

صدای وقوع انفجار مهیب در کرمان که با لرزش شدید ساختمان‌ها همراه بوده نگرانی‌ مردم این شهر را برانگیخت.

رسانه‌های ایران خبر دادند که حدود ساعت 12 ظهر چهارشنبه 26 بهمن، صدای «انفجار مهیبی» در بیشتر نقاط شهر کرمان شنیده شده است.

این رسانه‌ها به نقل از شهروندان کرمان درباره این انفجار مشکوک نوشته‌اند که «صدای مهیب همراه با لرزش ساختمان‌ها بوده است.»

همزمان خبرگزاری‌های حکومتی، از جمله «تسنیم» وابسته به سپاه پاسداران در گفت‌وگو با محمد‌مهدی فداکار، استاندار کرمان نوشتند که صدای این انفجار مهیب، «به دلیل انهدام و تخریب کنترل شده مهمات تاریخ مصرف گذشته توسط ارتش» بوده است.

خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا»، نیز نوشت که این انفجار در پادگانی در ارتفاعات «باغین» در 15 کیلومتری شهر کرمان صورت گرفته است.

این رسانه دولت جمهوری اسلامی اما درباره چرایی ناگهانی بودن این‌ انفجار و عدم اطلاع‌رسانی قبلی نهادهای ذی‌ربط به عموم مردم در این‌باره این انفجار که باعث وحشت شهروندان شده، هیچ گونه توضیحی ارائه نداد.

در سال‌های گذشته، موارد مشابه متعددی در ایران گزارش شده که در ابتدا از سوی مقامات جمهوری اسلامی به عنوان رویدادهایی عادی توصیف شده، اما در ادامه مشخص شده که این انفجارها حاصل حملات از پیش برنامه‌ریزی‌شده علیه مراکز نظامی جمهوری اسلامی بوده است.

در مهرماه 1400، انفجاری در «مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه» در کرج رخ داد که ابتدا مقامات جمهوری اسلامی مدعی شدند «آتش‌سوزی» بوده است.

اما بعدها تصاویر ماهواره‌ای که از سوی گروه تحقیقاتی «ایمج سَت اینتل» منتشر شد نشان داد که این رویداد یک انفجار بوده و خسارت شدیدی را به ساختمان‌ این مرکز تحقیقاتی سپاه وارد کرده است.

شامگاه 25 دی‌ 1400 نیز شمار زیادی از شهروندان ساکن چند شهر غربی ایران در شبکه‌های اجتماعی از شنیدن صداهای متعدد انفجار و «شلیک به پهپاد» خبر دادند، ولی خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران به نقل از یک «منبع آگاه نیروهای مسلح» نوشت که «منبع اصلی صدای شنیده شده، وقوع رعد و برق در منطقه غرب کشور بوده است.»

پس از آن اما رسانه‌های اسرائیلی به نقل از «منابع مختلف لبنانی و اسرائیلی» اعلام کردند که در حمله پهپادی انجام شده به یکی از تاسیسات نظامی حساس ایران در استان کرمانشاه، «صدها پهپاد ایران نابود شده است.»

اواخر ژانویه گذشته نیز یک مرکز صنایع نظامی وابسته به وزارت دفاع ایران در شهر اصفهان هدف حمله پهپادی قرار گرفت که مقامات ایرانی پس از چند ساعت تناقض‌گویی در پی انتشار یافتن ویدیوهایی توسط شهروندخبرنگاران از مکان حادثه، به وقوع این حمله اذعان اما بدون ارائه جزئیاتی درباره خسارت‌های وارده، به اقدامات تلافی‌جویانه علیه طرف‌های داخلی و خارجی تهدید کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید