آمریکا شواهد مداخله ایران در جنگ اوکراین را منتشر کرد

یک مقام آمریکایی علنا ایران را به «همدستی» با روسیه در جنگ علیه اوکراین متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات دفاعی ایالات متحده برای اثبات مداخله مستقیم جمهوری اسلامی در جنگ اوکراین، تصاویر و تحلیل‌هایی منتشر کردند که نشان می‌دهد پهپادهای شناسایی‌شده داخل ایران با آنهایی که روسیه علیه اوکراین به کار می‌برد، یکسان است.

به گزارش «فاکس نیوز»، در جریان یک جلسه توجیهی در لندن که روز سه‌شنبه برگزار شد، تحلیلگران «آژانس اطلاعات دفاعی» آمریکا تصاویر پهپادهایی که علیه اوکراین بکار برده شدند را در کنار تصاویر پهپادهایی که داخل ایران شناسایی شده بودند، به نمایش گذاشتند.

عکس‌هایی از بکارگیری پهپاد شاهد 131 در اوکراین
عکس‌هایی از بکارگیری پهپاد شاهد 131 در اوکراین

مقایسه جزئیات طراحی مانند باله‌های دم، مخروط‌های دماغه، و ارابه فرود نشان داد که هواپیماهای بدون سرنشین مورد استفاده در اوکراین با پهپادهای انتحاری «شاهد 131» و «شاهد 136» و «مهاجر 6» که در خاورمیانه استفاده می‌شوند، «کاملا همخوانی» دارند.

در پی آن، یکی از مقامات آمریکایی علنا ایران را به «همدستی» با روسیه در جنگ علیه اوکراین متهم کرد.

کارشناسان آمریکایی همچنین گفتند که تهران با استفاده عملیاتی از فناوری پهپادی خود در اوکراین، و آزمایش عملکرد پهپادها در شرایط اقلیمی متفاوت از خاورمیانه، بازخورد میدانی خوبی گرفته که می‌تواند به توسعه تسلیحات کمک کند.

تصاویر بکارگیری پهپادهای ایرانی شاهد 131 در اوکراین
تصاویر بکارگیری پهپادهای ایرانی شاهد 131 در اوکراین

برای مثال، با مشاهده اینکه غیرنظامیان به محض شنیدن سر و صدای پهپادهای نزدیک‌شونده فرار می‌کند، مهندسان ایرانی احتمالاً تلاش خواهند کرد مدل‌های جدیدتر پهپاد را کم سر و صدا تر طراحی کنند.

مقامات آمریکایی افزودند که جنگ اوکراین همچنین به ایران اجازه داده تا توانایی‌های فناوری خود را به خریداران بالقوه نشان دهد، و به اصطلاح از جنگ اوکراین به عنوان یک «فرصت بازاریابی عالی» استفاده کند.

به گفته فاکس نیوز، تحلیل‌ها و تصاویر آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا یک روز پس از آن منتشر می‌شود که وزارت دفاع بریتانیا شواهدی روشن مبنی بر تامین تسلیحات پیشرفته توسط ایران برای شورشیان حوثی در یمن به سازمان ملل ارائه داد.

بریتانیا پهپادها و موشک‌های توقیف‌شده از قایق‌های تندروی ایرانی در خلیج عمان را به سازمان ملل نشان داد تا ثابت کند تهران از طریق ارسال سلاح به حوثی‌ها، قطعنامه‌های شورای امنیت در باب ممنوعیت تامین تسلیحاتی آنها را نقض می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید