آمریکا تسلیحات ضبط شده ایرانی ارسالی برای حوثی‌ها را به اوکراین می‌فرستد

این محموله‌های سلاح‌ها و مهمات ایرانی در ماه‌های اخیر توسط ایالات متحده و فرانسه به عنوان بخشی از تلاش جهانی که عمدتاً بر جلوگیری از قاچاق سلاح به یمن متمرکز است، کشف و ضبط شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«وال استریت ژورنال» به نقل از مقامات آمریکایی و اروپایی، اعلام کرد که ایالات متحده ممکن است هزاران قبضه سلاح و بیش از یک میلیون گلوله و مهمات توقیف شده ایران که برای شبه‌نظامیان «حوثی» در یمن ارسال شده بوده را در اختیار ارتش اوکراین قرار دهد.

بر اساس این گزارش که سه‌شنبه 25 بهمن منتشر شده، در پی کشف و ضبط بیش از 5000 اسلحه جنگی، 1.6 میلیون گلوله اسلحه سبک، تعدادی موشک ضدتانک و بیش از 7000 فیوز مجاورتی، از قاچاقچیان مظنون به کار برای ایران در سواحل یمن، مقامات آمریکایی در حال بررسی ارسال این سلاح‌ها و مهمات برای کمک به اوکراین هستند.

بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال، دولت جو بایدن، به دنبال یافتن توجیه قانونی برای انتقال این سلاح‌های توقف‌شده به اوکراین است، زیرا تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد آمریکا و متحدانش را به نابود کردن، ذخیره یا دفع آن محموله‌های توقیف شده ملزم می‌کند.

وال‌استریت ژورنال همچنین نوشته است که وکلای دولت بایدن در حال بررسی این موضوع هستند که آیا خلأ قانونی برای این امر وجود دارد که اجازه انتقال را بدهد یا خیر.

در این گزارش آمده است که این سلاح‌ها و مهمات در ماه‌های اخیر توسط ایالات متحده و فرانسه به عنوان بخشی از تلاش جهانی که عمدتاً بر جلوگیری از قاچاق سلاح ایران به یمن متمرکز است، کشف و ضبط شده است.

یک مقام آمریکایی نیز به وال‌استریت ژورنال گفته است: «این پیامی است برای این‌که سلاح‌هایی که برای مسلح‌سازی نیروهای نیابتی ایران ارسال شده بودند را توقیف کنیم و از آنها برای دستیابی به اولویت‌هایمان در اوکراین، جایی که ایران در حال ارائه سلاح به روسیه است، استفاده کنیم.»

رژیم جمهوری اسلامی سال‌هاست که با ارسال تسلیحات و کمک فنی و نظامی به شبه‌نظامیان حوثی در یمن، برنامه خود برای ادامه بی‌ثباتی در این کشور پیش می‌برد.

گزارش وال استریت ژورنال در حالی منتشر می‌شود که پیش‌تر وزارت دفاع بریتانیا نیز در گزارشی که به سازمان ملل ارائه کرده، پرده از شواهدی انکارناپذیر برداشته که نشان می‌دهد ایران به شبه‌نظامیان حوثی در یمن تسلیحات نظامی می‌دهد.

بر اساس گزارش وزارت دفاع بریتانیا، محموله‌ای از موشک‌هایی که گفته می‌شود برای شورشیان حوثی فرستاده شده بود، به دلیل پاک نشدن اطلاعات یکی از پهپادهای همراه موشک‌ها، نشان داد که تهران در فرستادن این محموله نقش مستقیم داشته است.

یکی از مقامات وزارت دفاع در این باره گفته بود: «هارد دیسک داخلی پهپاد یافت‌شده پاک نشده است، و از طریق بررسی محتویات آن دریافتیم که این پهپاد 22 پرواز آزمایشی در محدوده مقر نیروی هوافضای سپاه پاسداران در تهران داشته است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید