گزارش موسسه بین‌المللی مطالعات ایران درباره روابط جمهوری اسلامی و اندونزی

در نمونه اندونزی، به عنوان کشوری که در نظام حکومتی آن اصل تعددگرایی و سکولاریسم وجود دارد، جمهوری اسلامی همواره کوشیده به اهداف خود در این کشور از جمله ترویج «دموکراسی دینی» دست پیدا کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

موسسه بین‌المللی مطالعات ایران موسوم به «رسانه» در گزارشی به بررسی نگاه جمهوری اسلامی به کشورهای شرقی برای کاهش پیامدهای انزاوی جهانی از سوی کشورهای غربی پرداخته است.

رضوان رفیع توغو، پژوهشگر روابط بین‌الملل در این گزارش روابط بین جمهوری اسلامی و اندونزی را به عنوان نمونه‌ای از کشورهای شرقی بررسی کرده است.

بر اساس این گزارش، سیاست «نگاه به شرق» جمهوری اسلامی در نتیجه دشمنی این کشور با ایالات متحده آمریکا است و پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» در سال 2018 این نگاه تشدید یافته است.

در نمونه اندونزی، به عنوان کشوری که در نظام حکومتی آن اصل تعددگرایی و سکولاریسم وجود دارد، جمهوری اسلامی همواره کوشیده به اهداف خود در این کشور از جمله ترویج «دموکراسی دینی» دست پیدا کند.

این گزارش تأکید کرده است، اندونزی اگر چه به دنبال تقویت مناسبات اقتصادی خود با ایران است، اما این کشور با هر گونه رفتار «پوپولیستی» جمهوری اسلامی و گفتمان‌های انقلابی در داخل خاک اندونزی به شدت مخالف است.

گزارش رسانه خاطرنشان کرده است، با توجه به بن‌بست مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، تقویت روابط اقتصادی بین ایران و اندونزی دشوار‌تر شده و در عین حال، جمهوری اسلامی همچنان به تلاش خود برای صدور «گفتمان انقلابی و ضد غربی» به اندونزی ادامه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید