رئیسی برای تقویت همکاری‌های ایران و چین وارد پکن شد

رئیس‌جمهوری چین پیشتر در جریان سفر خود به ایران، جمهوری اسلامی را «شریک اصلی چین در خاورمیانه» خوانده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران با هدف افزایش همکاری‌های بین تهران و پکن، سفر رسمی سه روزه خود را به چین آغاز کرد.

در مراسم استقبال از ابراهیم رئیسی در ساختمان کنگره ملی خلق چین، شی ‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری این کشور نیز حضور داشت. این دو پیشتر در جریان نشست سازمان همکاری شانگهای که در ازبکستان برگزار شد، برای اولین‌بار با همدیگر دیدار کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، رئیسی در این سفر رسمی قرار است با بازرگانان چینی و شهروندان ایرانی ساکن در این کشور دیدار کند.

جمهوری اسلامی که هدف تحریم‌های شدید ایالات متحده آمریکا قرار دارد، در سال 1399 توافق «برنامه 25 ساله همکاری‌های مشترک» را با چین را امضا کرد.

این برنامه یک توافق سیاسی، راهبردی، اقتصادی و امنیتی است که جزئیات آن هنوز منتشر نشده است.

رئیس‌جمهوری چین پیشتر در جریان سفر خود به ایران، جمهوری اسلامی را «شریک اصلی چین در خاورمیانه» خوانده بود.

«نقش سازنده»

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، دوشنبه 24 بهمن، در نشستی مطبوعاتی گفت، پکن به‌دنبال ایفای «نقشی سازنده» در «تقویت وحدت و همکاری با کشورهای خاورمیانه و ارتقای امنیت و ثبات در منطقه» است.

چین که بزرگترین شریک تجاری ایران است، پیش از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای موسوم به «برجام»، از بزرگترین خریداران نفت ایران بود.

سفری کم‌سابقه

با وجود این‌که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری سابق ایران در جریان سفری رسمی به چین سفر کرده بود، دیدار ابراهیم رئیسی با مقامات چینی، اولین «سفر دولتی» یک مقام ایرانی به چین در دو دهه گذشته است.

پیش از این، محمد خاتمی در سال 79 در قالب سفری دولتی به پکن رفت و با مقامات این کشور دیدار کرده بود.

خبرگزاری‌های دولتی گزارش داده‌اند، علاوه بر وزیر خارجه، وزیر اقتصاد و دارایی و وزیر نفت جمهوری اسلامی، علی باقری‌کنی نیز ابراهیم رئیسی را در سفر به چین همراهی می‌کند.

باقری‌کنی مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای وین است. چین یکی از کشورهایی بود که در این مذاکرات متوقف‌شده حضور داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید