تظاهرات ایرانیان در پاریس: سپاه باید تروریست شناخته شود

هزاران ایرانی ساکن اروپا خواهان افزودن نام سپاه به لیست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هزاران نفر از مخالفان رژیم ایران در پاریس تظاهرات کردند تا کشورهای اتحادیه اروپا را تحت فشار قرار دهند تا در واکنش به سرکوب اعتراضات ضدحکومتی در ایران سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، یکشنبه 12 فوریه، جمهوری اسلامی از سپتامبر سال گذشته مشغول سرکوب خشونت‌آمیز معترضان و اعدام‌ شماری از آنها بوده و ده‌ها شهروند اروپایی را نیز بازداشت کرده است، که اتحادیه اروپا را واداشته به شیوه‌ای فزاینده از اقدامات تهران انتقاد کند.

در حالی که تلاش‌ها برای از سر گیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران متوقف شده است، و تهران فرستادن هواپیماهای بدون سرنشین انتحاری به روسیه برای حمله به اوکراین را تشدید کرده است، روابط اعضای اتحادیه اروپا با تهران طی ماه‌های اخیر تیره و تار شده است.

به گفته رویترز، تظاهرات روز یکشنبه در پاریس که با تلاش «شورای ملی مقاومت ایران» برگزار شد، و در ادامه تظاهراتی مشابه در روز شنبه توسط ایرانیان مقیم اروپا انجام شد، با هدف برجسته کردن نقش سپاه پاسداران در سرکوب معترضان در ایران و همچنین فعالیت‌های ضدحکومتی در خارج از ایران بود.

در جایی که برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا برای قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی تحت تعقیب کشورهای اروپایی اعلام آمادگی کرده‌اند، برخی دیگر در این باره محتاطانه‌تر عمل می‌کنند.

نگرانی دسته اخیر از این بابت است که تروریستی اعلام کردن سپاه ممکن است به قطع رابطه کامل با ایران بینجامد، هرگونه احتمال از سر گیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای را منتفی کند، و امیدهای کشورهای اروپایی برای آزادی اتباع خود از زندان‌های ایران را از میان ببرد.

به گفته گاردین، قرار گرفتن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی به این معنی است که عضویت در این گروه، شرکت در جلسات آن، و حمل علامت آن در ملاء عام جرم محسوب می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید