طرح اتهام «محاربه» و «افساد فی‌الارض» برای سه متهم در ارومیه

این اتهامات می‌تواند به صدور حکم اعدام برای برادران طه‌زاده و هیمن شاهی منجر شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادسرای ارومیه برای فرهاد و فرزاد طه‌زاده٬ کیفرخواستی با اتهامات «محاربه» و «افساد فی‌الارض» صادر کرده است. این دو برادر در جریان اعتراضات جاری بازداشت شده بودند.

پیش از این نیز در همین پرونده برای هیمن شاهی٬ از دیگر معترضان شهر اشنویه نیز کیفرخواستی با همین اتهامات صادر شده بود.

خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده نوشت که این دو برادر شعبه ششم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه تفهیم اتهام شدند. پس از صدور کیفرخواست، پرونده آنها به شعبه سوم دادگاه انقلاب این شهر ارجاع داده شد.»

این در حالی ست که ناصر عتباتی، رئیس دادگستری آذربایجان غربی، روز 23 آذر هرگونه صدو کیفرخواستی برای فرهاد و فرزاد طه‌زاده را تکذیب کرده و گفته بود: «پرونده این دو برادر در مرحله بازپرسی قرار دارد و هنوز دادگاهی برای آنها تشکیل نشده است.»

عتباتی همان روز گفت که در شهر اشنویه برای هیچ یک از بازداشت شدگان اعتراضات «حکم اعدام صادر نشده» است.

بنابر گزارش هرانا ​​در حالی کیفرخواستی با اتهام‌های محاربه و فساد فی‌الارض برای این دو برادر صادر شده است که وکلای انتخابی آن‌ها٬ مسعود شمس‌نژاد و صالح نیکبخت، تا همین چند روز پیش اجازه مطالعه و دسترسی به پرونده موکلانشان را نداشته‌اند.

طرح اتهام «محاربه» و «افساد فی‌الارض» می‌تواند به صدور حکم اعدام برای برادران طه‌زاده و هیمن شاهی منجر شود.

پیشتر سازمان عفو بین‌الملل با انتشار یک فراخوان اقدام فوری نسبت به خطر جدی اعدام 14 معترض بازداشت‌شده در ایران هشدار داده بود.

این نهاد تاکید کرده است که این افراد از دادرسی عادلانه محروم بوده‌اند و حقوق آنان در روند بازجویی و محاکمه نقض شده و این افراد برای اعتراف اجباری تحت فشار و شکنجه بوده‌اند.

شلاق، شوک برقی، تهدید به مرگ و تجاوز و آزار جنسی روش‌هایی است که به گفته این نهاد بین‌المللی، ماموران امنیتی ایران برای گرفتن اعتراف اجباری از معترضان به کار گرفته‌اند.

عفو بین‌الملل در این بیانیه از غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه ایران خواسته است تا احکام اعدام معترضان را لغو و زندانیانی را که به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز خود بازداشت شده‌اند، آزاد کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید