نشست افرادی از اپوزیسیون برای بررسی آینده دمکراتیک ایران در واشینگتن

قرار است در پایان این نشست منشوری برای آینده دمکراتیک ایران تدوین شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برخی از افراد اپوزیسیون ایرانی طی نشستی در دانشگاه «جورج‌تاون» در شهر واشینگتن، پایتخت ایالات متحده آمریکا گرد‌هم آمده و درباره تداوم اعتراضات و مسیری که در آینده برای براندازی رژیم جمهوری اسلامی و برقراری یک دولت دموکراتیک در ایران ضروری است، سخنرانی کرده و به سئوالات حاضران پاسخ دادند.

قرار است در پایان این نشست که جمعه 21 بهمن برگزار شده، منشوری برای آینده دموکراتیک ایران نوشته شود.

سخنرانان، شامل مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار ایرانی، رضا پهلوی، فرزند شاه سابق ایران، شیرین عبادی، وکیل سرشناس حقوق‌بشری و برنده جایزه نوبل صلح، حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی، عبدالله مهتدی، رهبر حزب کومله کُردستان ایران، نازنین بنیادی، فعال حقوق بشر، علی کریمی، ستاره فوتبال ایران و از مخالفان جمهوری اسلامی و گلشیفته فراهانی، بازیگر مخالف جمهوری اسلامی، افرادی هستند که در این نشست به صورت حقیقی و مجازی شرکت داشتند.

این جلسه افراد اپوزیسیون ایرانی در حالی برگزاری می‌شود که در آستانه 22 بهمن، روز جشن حکومتی سالگرد «پیروزی انقلاب 1357»، اعتراضات ضد‌حکومتی در ایران شدت گرفته است.

جمعه 21 بهمن، شهروندان در شهر زاهدان پس از برگزاری نماز جمعه به امامت مولوی عبدالحمید، به خیابان‌ها آمده و مانند چهار ماه گذشته، علیه حکومت شعار سر دادند.

مردم بلوچ در زاهدان با سر دادن شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» خواستار سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی و آزادی زندانیان سیاسی به‌ویژه معترضان بازداشت شده در جریان تظاهرات ضدحکومتی جاری شدند.

همزمان گزارش‌هایی از افزایش شعاردهی و شعارنویسی علیه سران رژیم در شهرهای مختلف ایران از جمله در تهران، سنندج و آبدانان، سیرجان و شهرستان خفاجیه(سوسنگرد) منتشر شده است.

جمهوری اسلامی در حالی با بزرگ‌ترین چالش دهه‌های اخیر خود مواجه شده که در سطح بین‌المللی در انزوای کاملی قرار دارد. در ماه‌های گذشته، به‌جز اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل، دولت‌های غربی چندین بسته تحریمی را به‌دلیل نقض گسترده و سیستماتیک حقوق‌بشر، کشتار معترضان و مشارکت در جنگ روسیه علیه اوکراین، علیه افراد و نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی اعمال کرده‌اند.

اوایل هفته جاری، برگزارکنندگان نشست سالانه امنیتی «مونیخ» اعلام کردند که رهبران جمهوری اسلامی به این نشست دعوت نشده و در عوض، قرار است برخی از افراد اپوزیسیون ایرانی در این نشست حضور یابند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید