برگزاری نشست «آینده جنبش دموکراسی ایران» با حضور شماری از مخالفان جمهوری اسلامی

شرکت‌کنندگان در پایان این نشست دو ساعته تاکید کردند منشوری که در آخر ماه فوریه ارائه خواهند کرد پس از هماهنگی با فعالان و کنش‌گران داخل ایران تهیه و تدوین خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

شماری از مخالفان جمهوری اسلامی با برگزاری نشست «آینده جنبش دموکراسی ایران» اعلام کردند که به زودی «منشوری» را تحت عنوان «همبستگی و آزادی ایران» منتشر خواهند کرد.

این نشست جمعه 21 بهمن با مشارکت حامد اسماعیلیون، مسیح علی‌نژاد، گلیشفته فراهانی، رضا پهلوی، عبدالله مهتدی، نازنین بنیادی، علی کریمی، شیرین عبادی و با حضور اصحاب رسانه، دانشجویان و کنش‌گران سیاسی در دانشگاه جرج تاون شهر واشینگتن برگزار شد.

به گفته مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و کنش‌گر حقوق زنان، این منشور بر پایه «اعلامیه حقوق بشر و رفع تبعیض‌ها و نابرابری‌ها» تهیه خواهد شد و در آن علاوه بر پذیرش یکپارچگی ایران، تمرکززادیی از قدرت، تنوع و گوناگونی در این کشور نیز به رسمیت شناخته خواهد شد.

حامد اسماعیلیون، سخنگوی «انجمن خانواده‌های پرواز 752 اوکراینی» نیز در این نشست، مطالبات مردم ایران در انقلاب «زن، زندگی، آزادی» را بر چهار محور «آزادی، دادرسی عادلانه، عدالت اجتماعی و عدالت محیط زیستی» دانست.

او گفت: «هر کسی بخشی از انقلاب را نمایندگی می‌کند. زنان، دانشجویان، از کردستان تا آذربایجان، از بلوچستان تا مازندران همگی به دنبال حقوق برابر هستند.»

عبدالله مهتدی، دبیر کل حزب کومله کردستان ایران نیز در این نشست به صورت مجازی حضور داشت و تاکید کرد، برای رهایی ایران از «چنگ جمهوری اسلامی» باید «از زاهدان تا کردستان، تهران و دیگر شهرهای زخمی ایران هم‌بسته و متحد بمانیم.»

مهتدی افزود: «همه ما خواهان برابری، رفع تبعیض‌ها و عدم تکرار هر نوع ستمی در فردای ایران هستیم.»

به گفته مهتدی، شرکت‌کنندگان در این نشست «تنوع و تکثر» در ایران را پذیرفته و به هویت‌های گوناگون در داخل کشور احترام می‌گذارند.

گلشیفته فراهانی، بازیگر سرشناس ایرانی نیز با ارسال ویدویی به این نشست، پیامی را از سوی خود و علی کریمی، ستاره تاریخ فوتبال ایران قرائت کرد.

او چهار اصل «اتحاد و همبستگی برای فروپاشی ملاها، از خودگذشتگی و عبور از منیّت در برابر رای اکثریت، واگذاری انتخاب نوع و شکل حکومت فردای ایران به اکثریت و تشکیل و به‌رسمیت شناختن شورای گذار» را در بیانیه خود پیشنهاد داد.

نازنین بنیادی، بازیگر هالیوود و فعال حقوق بشر نیز انقلاب ایران را «جهانی» خواند و گفت، برپایی «دموکراسی سکولار و تکثرگرایی» در ایران «هدف مشترک» این نشست است.

رضا پهلوی، فرزند شاه پیشین ایران نیز بر روی «کنار گذاشتن اختلافات» برای دستیابی به ایرانی آزاد تاکید کرد و گفت: «باید فرهنگی تازه از تنوع، چندگانگی و تاب‌آوری را ایجاد کنیم.»

پهلوی در ادامه اظهارات خود افزود: «من نگران دستیابی مردم به تکثرگرایی نیستم، اما مطمئن نیستم که به فرهنگ آن دست پیدا شده است. روزی که بتوانیم فرهنگ پذیرش و تاب‌آوری را در ایران مستقر کنیم، آن دموکراسی در ایران برای همیشه پایدار خواهد بود.»

ویدیوی اظهارات شیرین عبادی، حقوق‌دان و برنده جایزه صلح نوبل نیز در این نشست پخش شد. او با اشاره به عبور مردم از اصولگرایان و اصلاح‌طلب‌ها تاکید کرد: «اکنون وقت جنگیدن برای تعیین شکل حکومت آینده نیست.»

برنده جایزه صلح نوبل «تکثر قومی، ملی، زبانی، فرهنگی، زبانی و مذهبی» را از شاخصه‌های ایران دانست و گفت: «حفظ یکپارچگی سرزمین ایران با قبول و احترام به تنوع» خواست او و سایر مشارکت‌کنندگان در این نشست است.

شرکت‌کنندگان در پایان این نشست دو ساعته تاکید کردند، منشوری که در آخر ماه فوریه ارائه خواهند کرد، پس از هماهنگی با فعالان و کنش‌گران داخل ایران تهیه و تدوین خواهد شد.

از سویی، انتقاداتی توسط نیروهای فعال سیاسی در داخل و خارج از ایران نسبت به این نشست وارد شده و مخالفان از عدم دعوت نیروهای چپ، احزاب و گروه‌های وابسته به ملیت‌ها و دیگر اقوام ایرانی و همچنین نادیده گرفتن گرایش‌های سیاسی دیگر از جمله جمهوری‌خواهان انتقاد کردند.

به گفته برخی ناظران، در حالی که انقلاب «زن، زندگی، آزادی» از مناطق قومی ایران آغاز شد و پس از آن به تمام کشور گسترش یافت و هم اکنون به‌ویژه در استان سیستان و بلوچستان در حال پیگیری و ادامه است، عدم حضور نمایندگانی از این مناطق با اصل دموکراسی و تکثر مطرح شده در این نشست تضاد داشته و وحدت برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی را به تاخیر می‌اندازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید