«دادخواهان خاوران» خواستار اخراج سفرای‌ جمهوری اسلامی شد

نهاد دادخواهان خاوران تأکید کرده است که دیپلمات‌های جمهوری اسلامی «همکاری تنگاتنگی» با نیروهای سرکوبگر این رژیم داشته و اقدامات زیادی برای «پنهان کردن سرنوشت و محل دفن هزاران نفر از مخالفان سیاسی رژیم» در دهه شصت انجام داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

نهاد «دادخواهان خاوران» که بخشی از خانواده‌های هزاران جانباخته دهه شصت را نمایندگی می‌کند، در بیانیه‌ای خواستار اخراج دیپلمات‌های جمهوری اسلامی از کشورهای اروپایی، آمریکایی، آسیایی و آفریقایی شد.

این بیانیه که جمعه 10 فوریه منتشر شد و نسخه‌ای از آن به «العربیه فارسی» رسیده است، ضمن اشاره به بیانیه منتشرشده سازمان عفو بین‌الملل تحت عنوان «نقش دیپلمات‌های سابق جمهوری اسلامی در سرپوش‌ گذاشتن بر کشتار 67»، علیه دیپلمات‌های جمهوری اسلامی اعلام جرم کرده و خواستار لغو مصونیت آن‌ها از محاکمه قانونی و مجازات شد.

نهاد دادخواهان خاوران تأکید کرده است که دیپلمات‌های جمهوری اسلامی «همکاری تنگاتنگی» با نیروهای سرکوبگر این رژیم داشته و اقدامات زیادی برای «پنهان کردن سرنوشت و محل دفن هزاران نفر از مخالفان سیاسی رژیم» در دهه شصت انجام داده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل پیشتر با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت «جشن‌های شرم‌آور» سالگرد تأسیس جمهوری اسلامی، نقش دیپلمات‌های پیشین جمهوری اسلامی در «سرپوش گذاشتن بر کشتار 67» را «تعیین‌کننده» دانسته بود.

بر اساس این بیانیه، نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی با انکار «کشتار تابستان 67» در زندان‌های ایران و با «انتشار اطلاعات غلط و مخالفت با تحقیقات بین‌المللی»، نقش مهمی در کتمان جنایات بین‌المللی و سایر نقض‌های جدی حقوق بشر ایفا کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید